Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Jubileuszowe spotkania z poezją


2014-03-11

Już po raz piętnasty młodzi poeci walczyli o uznanie w konkursie „Bez granic” organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.          W tym roku napłynęło na niego ponad tysiąc wierszy z całej Polski i z zagranicy. Główne nagrody pojechały do Warszawy i Leżajska, ale chrzanowian także zauważono. Uroczysta gala konkursowa odbyła się 8 marca w klubie Stara Kotłownia.

 

          Pomysłodawcą organizacji takiego konkursu poetyckiego dla dzieci i młodzieży był przed laty Antoni Dobrowolski, pracownik MOKSiR i członek grypy twórczej „Cumulus” działającej przy ośrodku. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Jak przyznaje Antoni Dobrowolski , ten konkurs z roku na rok nabiera coraz większego rozpędu  i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Niektórzy są tu nawet kilkakrotnie. Przykładem może być zwycięzca w kategorii gimnazjów Andrzej Jagiełłowicz  z Warszawy. – W konkursie biorę udział po raz trzeci. Przyjeżdżam tu ,  bo atmosfera jest naprawdę świetna – mówi młody poeta. Mimo coraz większego tempa życia i cyfryzacji, wrażliwców nie brakuje. Wielu młodych ludzi na papier przelewa swoje myśli, rozterki, a nawet problemy. – Poezja to sposób na wyrażenie siebie, mówienie o tym co jest w nas – zdradza Sebastian Hanus z Leżajska.  Młodzi ludzie w swojej poezji piszą o tym co ich otacza, jakie mają problemy, nastroje. Oczywiście pojawiają się także wątki miłosne, złamane serca oraz konflikty. Młody chrzanowski poeta Jakub Szczurek , swoje wiersze poddaje najpierw ocenie rodziców, dopiero potem prezentuje je szerszemu gronu odbiorców. Pisze o tym co widzi wokół siebie. Przykładem może być wiersz zgłoszony do konkursu pt. „Małpie zebranie”.

 

Opisuje w nim to co czasem dzieje się w szkole – mówi Jakub. Przygodę z poezją młodzi ludzie zaczynają bardzo różnie. Czasem najpierw był udział w konkursie literackim, innym razem skłoniły do tego poetyckie próby kolegi. Swoje historie uczestnicy konkursu zdradzali podczas gali zorganizowanej w klubie Stara Kotłownia. Laureaci nie tylko odebrali ciekawe nagrody, ale także przybliżyli swoją postać i wiersze. Te ostatnie w tym roku były na bardzo wysokim poziomie.

           

 – Czytając je z panią Lucyną Szubel byliśmy pod wrażeniem dojrzałości niektórych autorów. Przewinęły się naprawdę piękne wiersze, o ciekawej konstrukcji  - przyznaje Antoni Dobrowolski pracownik MOKSiR Chrzanów.

 

          Jurorzy mieli do przeczytania tysiąc sto wierszy. Prace nadeszły z bardzo odległych zakątków Polski jak choćby Elbląga, ale także Warszawy, Morąga, Leżajska, a nawet z Litwy. W finale znalazło się 20 utworów. Oceniano je w trzech kategoriach wiekowych: szkół Podstawowych, gimnazjalistów, oraz szkół ponadgimnazjalnych. Sporo nagród zgarnęli poeci z Warszawy i Leżajska, ale dla chrzanowian ta jubileuszowa edycja konkursu też była szczęśliwa. Zwycięzcy konkursu otrzymali zegarki, książki i pióra. Ze sceny popłynęły strofy wierszy, ale także piękna piosenka poetycka w wykonaniu Piotra Kłeczka. Artysta zaprosił także gości do wspólnego śpiewania. Ponieważ było to rozstrzygniecie jubileuszowego piętnastego już konkursu „Bez granic” nie zabrakło także  tortu z tej okazji.

 

Nagrody i wyróżnienia w XV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Bez Granic”:

 


Kategoria szkoły podstawowe:
I nagroda Marek Moryc z Warszawy
II nagroda Martyna Kozub z Chrzanowa
II nagroda Tymoteusz Szarlej z Raby Wyżnej
III nagroda Magdalena Paszkowska z Prudnika

 


Wyróżnienia:
Kacper Miriuk z Warszawy
Jakub Szczurek z Chrzanowa
Daniel Dowejko z Grikeni na Litwie
Kategoria gimnazja:
I nagroda Andrzej Jagiełłowicz z Warszawy
II nagroda Łukasz Prażuch z Chmielnika
III nagroda Barbara Sobierajska ze Słupska

 

 

Wyróżnienia :
Klaudia Gulczak z Warszawy
Rafał Vobożil z Warszawy
Anna Zając z Andrychowa
Karolina Hojowska z Alwerni
Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:
I nagroda Sebastian Hanus z Leżajska
II nagroda Margita Filipek z Jaworzna
III nagroda Sara Ratajczak z Włoszakowic

 

 

Wyróżnienia:
Anna Maria Zygmunt z Leżajska
Bartosz Turski z Fabianki
Marta Romanowska z Morąga

 

 

GALERIA  

Powrót