Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Galeria Podwórkowa. Promocja miasta Chrzanów poprzez współczesne sztuki wizualne.Seminarium III


2014-02-20

Kolejne spotkanie z uczestnikami projektu „Galeria Podwórkowa” miało miejsce w dniu 19 lutego b.r. w Oddziale Wystaw Czasowych „Dom Urbańczyka”. Chrzanowskie muzeum przywitało gości wystawą „Ze szkicownikiem przez życie. Twórczość Henryka Uziembły”.          Spotkanie rozpoczęła prezentacja Anny Cieplińskiej, pt.: Projekty Henryka Uziembły i polskie wzornictwo przed II wojną światową, wprowadzająca młodzież w historię polskiego designu, z uwzględnieniem prac artysty. Na tle licznych projektów polskich artystów, pojawił się także chrzanowski wątek w postaci parowozu PM 36-1, wyprodukowanego przez Fablok. Tzw. „ La belle Polonaise”, jak nazwano parowóz, wywołała furorę podczas Międzynarodowej Wystawy Sztuki i Techniki w Paryżu (1925) zdobywając złoty medal. 

 

         Kolejnym punktem programu były warsztaty projektowania przeprowadzone przez dr Krzysztofa Gronia. Młodzież miała pozornie proste zadanie do wykonania, a mianowicie zaprojektowanie myszki do komputera. Projekty, wykonane w plastycznych materiałach, okazały się bardzo pomysłowe. 

 
          Na zakończenie omówione zostały koncepcyjne projekty muralu. Już we wstępnych projektach widać potencjał twórczy uczestników projektu „Galeria Podwórkowa. W rysunkach prym wiódł motyw pociągu, lokomotywy, w tym, wspomniana już, „miss polskiego kolejnictwa” pochodzenia chrzanowskiego, czyli „Piękna Polka” – PM 36-1.


          Minione spotkanie dostarczyło wszystkim wrażeń i być może rozbudziło wenę twórczą, której owoce wkrótce zobaczymy.  Kolejne seminarium już w marcu, w „Domu Urbańczyka”. Zapraszamy!


Informacje dostępne także na: http://www.muzeum/. chrzanow.pl  oraz na blogu Oswoić design http://galeriapodworkowa.wordpress.com/category/galeria-podworkowa/


Koordynatorzy projektu: Anna Cieplińska, dr Krzysztof Groń


tekst: Anna Cieplińska

 

GALERIA  Powrót