Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Krzyże i kapliczki w galerii „Na Piętrze”


2014-01-16

Kilkadziesiąt kapliczek i krzyży z gminy Czernichów można zobaczyć na wystawie obrazów w galerii „Na piętrze”. Tą kolekcje stworzyła jedna z mieszkanek tej gminy Agata Macuga.Wszystko zaczęło się od fascynacji krzyżem z Chrystusem, który stoi przy wjeździe do Czernichowa. Po raz pierwszy Agata Macuga zobaczyła go jeszcze jako mała dziewczynka, gdy przyjechała tu z wizytą z rodzinnej Rabki. Po latach, gdy pani Agata była już na emeryturze, ta kapliczka stała  się początkiem tworzonego przez nią cyklu malarskiego.  Namalowała i opisała 75 kapliczek i krzyży usytuowanych we wszystkich miejscowościach gminy Czernichów.

 

– To prawdopodobnie połowa tego typu obiektów na tym terenie - mówi malarka.

 

Obrazy powstały w ciągu dwóch lat. Artystka  tworzyła je o różnych porach dnia, czasem ze zdjęć. Chciała uhonorować każdą z miejscowości gminy, a w każdej był tego typu obiekty sakralny.  Malarka nie poprzestała na utrwalaniu kapliczek. Postanowiła poznać bliżej ich historie. Każdy z namalowanych  obiektów sakralnych jest opisany. Wiedzę na ten temat czerpała głównie z opowieści starszych mieszkańców danej miejscowości, którzy wspominali powstawanie kapliczek  lub związane z nimi ciekawe historie. Jak się okazało, tych nie brakuje.           

 

– Kapliczki powstawały z różnych powodów. Jedna z nich związana jest np. z historią miłosną. Postawił ją ojciec dla córki zmarłej w przededniu jej ślubu – zdradza Agata Macuga. 

 

Przy tej okazji malarka poznawała także ważne i często zapomniane wydarzenia z życia wielu wsi. W Czernichowie w kaplicy różańcowej chciano niegdyś stworzyć małą salę koncertową. W Rusocicach kapliczka przez lata pełniła funkcje kościoła, potem powstała idea budowy kościoła. Ludzie obawiając się banków pieniądze na ten cel przechowywali w ulach.  Zresztą to nie jedyna ciekawa historia dotycząc tej miejscowości.

 

– Okazało się, że w gminie Rusocice był port nazistowski, a flisacy z tego regionu pomagali przewozić arrasy wawelskie – zdradza Agata Macuga.

 

Niestety część z tych kapliczek niszczeje i są nawet przypadki, że obiektów namalowanych przez panią Agatę  nie odnajdziemy już w danej miejscowości, bo zostały zburzone. Jednak wiele z nich nadal pełni ważną  dla mieszkańców role i można powiedzieć , że żyją w danym miejscu. Na chrzanowskiej wystawie można zobaczyć wszystkie obrazy z tej kolekcji, czyli 75 kapliczek. Namalowano je techniką olejną. Autorka prac ma już sporo nowych pomysłów na obrazy. Przede wszystkim chciałaby jednak wydać książkę zawierającą obrazy z kapliczkami i ich opisy. Opracowanie  jest praktycznie gotowe, brakuje tylko sponsora , który sfinansowałby jego  wydanie. Zanim to nastąpi warto wybrać się do chrzanowskiej galerii na piętrze i zobaczyć prace malarki, można je oglądać do końca lutego.

 

GALERIA


SOL

 Powrót