Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

„Herody” kolędowały w MOKSiR


2014-01-09

10 grup kolędniczych z Małopolski występowało w ramach Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych „Herody” w sali teatralnej MOKSiR. Impreza odbyła się już po raz szesnasty, a najlepsi będą reprezentowali ten region podczas  XVII Ogólnopolskich Spotkań  Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe kolędowanie w Podegrodziu” oraz na 42 „Góralskim Karnawale” w Bukowinie Tatrzańskiej.           Przegląd ma już swoją stałą publiczność, choć w tym roku chętnych do obejrzenia występów było wyjątkowo dużo. Na scenie zaprezentowali się kolędnicy z powiatu chrzanowskiego, krakowskiego i myślenickiego. Zachwycali wspaniałymi strojami i ciekawym repertuarem. Jak co roku szczególną uwagę zwracały Herody z Modlnicy, które występują w charakterystycznych czapkach. W pozostałych grupach także było sporo ciekawych rekwizytów i postaci m.in. diabla, śmierci czy żyda. Ta ostatnia postać, w która wcielił się Franciszek Banaś, zyskała szczególne uznanie jury i wyróżnienie za tradycyjne odtworzenie postaci żyda. Jurorzy zwracali uwagę  na wierność tradycji.

 

– Oceniamy tradycyjność tekstów, melodii i oczywiście prezentacje na scenie poszczególnych postaci. Zwracamy uwagę na stroje, sposób poruszania się czy rekwizyty – tłumaczyła przewodnicząca jury Agnieszka Oczkowska.

 

           Niektóre zespoły przyjeżdżają na chrzanowski przegląd już od kilku lat. Starają się nieco zmieniać swój program. Przykładem mogą być kolędnicy z Czajowic, którzy wprowadzili do swojego występu nową, choć bardzo starą kolędę. – Rozmawiamy z rodzicami, dziadkami, jak dawniej wyglądała kolęda. Tak udało nam się trafić na tradycyjny i stary tekst, który wprowadziliśmy do swojego występu – przyznaje  Mateusz Synowski z grupy Herody z Czajowic. Właśnie za unikalne kolędowanie jury wyróżniło tą grupę specjalną statuetką okolicznościową.

  

           Każdy z występów był inny i posiadał cechy charakterystyczne dla danego regionu. To ważne, bo dzięki temu chrzanowianie mogą zobaczyć i posłuchać kolęd zupełnie sobie nieznanych. Grupa z Tokarni zaprezentowała np. pieśni śpiewane tylko w tamtym rejonie. Kolędnicy podkreślali , że chrzanowska publiczność bardzo ciepło ich przyjmuje. To także jeden z powodów dla którego przyjeżdżają do Chrzanowa. Martwić może tylko to, że nie przybywa kolędniczych grup dziecięcych i coraz trudniej o kontynuacje tej tradycji. W tym roku na przeglądzie zaprezentowały się tylko dwa zespoły dziecięce. Jurorzy docenili zwłaszcza kolędników z gwiazdą z Luszowic, którzy otrzymali nominacje do prezentowania tego regionu w XVII Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowie kolędowanie w Podegrodziu”.

 

          Na szczęście chrzanowski przegląd to nie jedyna okazja, by zobaczyć tradycyjnych kolędników. Wiele z tych grup w okresie świąt chodzi z kolędą po domach. Przykładem jest grupa „Herody” z Bolęcina. – Jeśli tylko mieszkańcy nas zapraszają to chętnie ich odwiedzamy z kolędą i życzeniami – przyznał Fryderyk Gąsior opiekun grupy kolędniczej Herody z Bolęcina.  Jeśli ktoś chciałby jeszcze raz zobaczyć kolędników, to warto wybrać się na 42 „Góralski karnawał” w Bukowinie Tatrzańskiej, który odbędzie się od 6 do 8 lutego.

 

          Będą tam także grupy kolędnicze z chrzanowskiego przeglądu. Jury tegorocznych „ Herodów” przyznało trzy równorzędne wyróżnienia i zarazem nominacje do udziału w tym karnawale. Na początku lutego do Bukowiny pojadą Herody z Zielonek, Herody z Modlnicy i Pasterze z Koźlicy. Zwycięzcy tegorocznego przeglądu oprócz nominacji do reprezentowania Małopolski Zachodniej na przeglądzie w Bukowinie, otrzymali także nagrody pieniężne po 300 złotych każdy ufundowane przez MOKSiR oraz pamiątkowe statuetki i dyplomy.

 

GALERIA

 

SOLPowrót