Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Wilijne spotkanie na rynku z opłatkiem i jasełkami


2013-12-24

Wyjątkową atmosferę Bożego Narodzenia chrzanowianie poczuli już w przedświąteczną sobotę. Nie tylko za sprawą wspaniałej woni potraw, którymi częstowano uczestników wigilijnego spotkania na chrzanowskim rynku, ale i sianka, choinek, szopki bożonarodzeniowej, a  także pięknego widowiska jasełkowego z udziałem pięciometrowych marionet.Słoneczna pogoda i zapach wigilijnych potraw sprawił, że już przed południem na główny plac miasta przybyło sporo mieszkańców. Rynek wyglądał świątecznie nie tylko ze względu na bożonarodzeniową dekorację. Na rozstawionych tu stoiskach można było zobaczyć i kupić choinki,  szopki, obrazy, wyroby rękodzielnicze.


Jan Ryś z MOKSiR-u wszystkich chętnych obdarowywał siankiem na świąteczny stół. Mieszkańcy dostawali też bombki z własnym imieniem, którymi ozdabiali dekorację wokół dużej choinki na rynku.
Nikogo nie trzeba było dwa razy zachęcać do skosztowania wigilijnych dań. Restauracja Platan częstowała mieszkańców pysznym bigosem i bułeczkami ze śledziem, Barter serwował żurek, a firma Aras – kutię. Oczywiście tradycyjnie nie zawiodły koła gospodyń wiejskich. Panie przywiozły specjalnie na spotkanie wigilijne  m.in. zupę grzybową z łazankami i znakomite wypieki.

 

W czasie Wigilii na rynku rozstrzygnięto też konkurs plastyczny „WSZYSCY JESTEŚMY ANIOŁAMI”  oraz konkurs na tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe, maski i rekwizyty kolędnicze. W sumie nagrody trafiły aż do kilkudziesięciu osób.
Skoro Wigilia, to musiał też być opłatek. Burmistrz Ryszard Kosowski połamał się nim z  mieszkańcami, a ze sceny złożył wszystkim nie tylko życzenia świąteczne, ale również – noworoczne.
Dzieleniu się opłatkiem i składaniu życzeń towarzyszyło tradycyjne świąteczne kolędowanie oraz występy zespołów śpiewaczych skupionych w Chrzanowskim Stowarzyszeniu Folklorystycznym.

 

Zaś kiedy nadszedł zmierzch, na Rynku pojawiły się pięciometrowe marionety. Plenerowe widowisko zachwyciło chrzanowian, a zwłaszcza dzieci. Jasełka zakończyły się wspólnym śpiewem przy zapalonych świecach w dowód przekazania sobie znaku pokoju.
(af)


Zdjęcia: Jan Smółka

 

GALERIA  Powrót