Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Szafirowa romanca - koncert poetycki o Konstantym I. Gałczyńskim


2013-12-18

Bisem i brawami na stojąco zakończył się koncert poetycki Szafirowa Romanca w chrzanowskim ośrodku kultury w 60. rocznicę śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wydarzeniu patronowała córka poety - Kira Gałczyńska.Kluczem do spektaklu wyreżyserowanego przez Anetę Leśniakiewicz była magia. Reżyser starała się opowiedzieć się o Gałczyńskim mniej znanym - takim, o jakim nie przeczytamy w Wikipedii. Przy tym opowiedzieć w sposób liryczny i magiczny, a czasem też żartobliwy - wszak autor "Zaczarowanej dorożki" miał różne twarze, także tę kpiarza i ironisty.


Jak poznał swą żonę Natalię? Jak wyglądał ślub poety? Czym zarabiał na chleb oprócz pisania wierszy? Jak skutecznie targował się z naczelnymi gazet o swe honorarium? O tym wszystkim dowiedzieli się widzowie, słuchając opowieści o poecie, które snuli na scenie prowadzący koncert - Aneta Leśniakiewicz i Paweł Drzewiecki. Reżyser skorzystała z listów Gałczyńskiego oraz opracowań biograficznych autorstwa m.in. Kiry Gałczyńskiej, Andrzeja Drawicza i Anny Arno. W klimat sentymentalnej podróży w przeszłość wprowadzały fotografie artysty i jego rodziny oraz znajomych wyświetlane na ekranie w trakcie koncertu. Widzowie usłyszeli też głos samego poety - czytającego fragment „Zaczarowanej dorożki" dzięki nagraniu z 1946 roku udostępnionemu przez Polskie Radio. 

 

Patronat nad koncertem oprócz córki poety sprawował także kompozytor Jerzy Satanowski, który udostępnił zapis nutowy piosenek wykonywanych w przedstawieniu „Ulica szarlatanów" w Teatrze na Woli w Warszawie. Chrzanowska publiczność usłyszała 8 z ponad 20 utworów tego spektaklu w wykonaniu zespołu muzyków pod batutą Jerzego Zieglera, solistów grupy Bell Canto - Doroty Kostusik i Wioletty Cholewy, artystów Teatru Imaginarium - Izabelli Lulewicz, Tomasza Szretera, Sebastiana Sienkiewicza oraz aktora Pawła Drzewieckiego.

 

Godzinny koncert publiczność nagrodziła gorącymi oklaskami. Kto nie mógł przybyć w sobotę na poetyckie przedstawienie, ten może to nadrobić w przyszłym roku. Reżyser koncertu już zapowiedziała jego powtórzenie 21 marca z okazji Światowego Dnia Poezji.Powrót