Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

PTAKI ODLATUJĄ I PRZYLATUJĄ


2013-12-12

MOKSiR-owski klub Stara Kotłownia 4 grudnia wypełnił się dziećmi, które tłumnie przybyły na promocję dwóch tomików wierszy Lucyny Szubel: „Ptaki odlatują” i „Popatrz ptaki przylatują”.Znakomita chrzanowska poetka, chociaż pisze  głównie dla dorosłych, swój poetycki talent wykorzystała również  na stworzenie kilku książek dla dzieci. W swoich najnowszych zbiorach wierszy, skierowanych do najmłodszych czytelników, Lucyna Szubel przedstawia m. in. świat zwierząt i otaczającej nas przyrody. Autorka bawi się również tekstem układając go w kształt zgodny z tytułem lub treścią. Na przykład: wiersz "Strumyk" -  wije się jak leśny ruczaj, a wiersz "Pod namiotem" - jest w kształcie stożka. Wszystkie wiersze są pełne refleksji skierowanych zarówno do dzieci jak i rodziców. Zawierają pouczające treści, zachęcające do szanowania przyrody, do kochania zwierząt – naszych młodszych braci.

 

Dzieci żywo reagowały na czytany tekst, zadając jednocześnie poetce dziesiątki pytań dotyczących zarówno wierszy, jak również poruszanych przez nie tematów. Na zakończenie spotkania nie zabrakło kwiatów, szczerych podziękowań za wiersze i życzeń dalszych poetyckich sukcesów. Wszystkie dzieci spontanicznie też uwieczniały chwilę licznymi fotografiami z poetką, prosząc o dedykacje w zakupionych książeczkach.

A.D.

 

Lucyna Szubel urodziła się Starachowicach – mieszka w Chrzanowie. Poetka, autorka prozy poetyckiej, art. publicystyczno- kulturalnych  i recenzenckich. Debiut lit. W 1967r. Ogłosiła drukiem w czasopismach  krajowych i zagranicznych  ( USA,Australia,Kanada,Anglia,Szwajcaria ) setki wierszy i miniatur prozą. Wiersze  dla dzieci wykorzystywane są  w podręcznikach szkolnych dla szkół podstawowych. Całokształt twórczości posłużył wielokrotnie  na temat prac magisterskich i doktorskich( Uniw.Jagielloński,Uniw.Śląski). Jej Wizerunek poetycki znalazł się w Księdze  Złotych Myśli Ludzi Wielkiego Serca i Talentu ( Warszawa 2003).

Laureatka ponad 40 Konkursów Literackich ogólnopolskich i regionalnych w tym nagród pierwszych. Jej wiersze   można usłyszeć w PR – Kraków, Katowice, Warszawa oraz w Detroit i Livonii. Scenariusz  JASEŁEK  kilkakrotnie był wystawiany w kraju i w Detroit.
Wydała 24 zbiory poetyckie. Jest współautorką w 49 antologiach. Opracowała i opatrzyła wstępem 24 zbiory poetyckie. Pracę literacką łączy z działalnością kulturalną ( mi.in. : dwudziestoletni prezes Grupy Literackiej  Gronie  w Żywcu, współzał. Grupy Twórczej Cumulus  w Chrzanowie, Grupy Poetyckiej Słowo  w Katowicach. Współ - pracuje  z instytucjami  kulturalnymi – szkołami,bibliotekami, muzeami, parafiami w Chrzanowie. Ma za sobą dziesiątki spotkań autorskich w kraju i za granicą Detroit, Livonia, Waterford, Orchard Lake i.in. ).
Zasłużony Działacz Kultury ( Min.Kult. i Sztuki W-wa). Nagrodzona i wyróżniona Dyplomem Honorowym  przez Ministra Kultury na okoliczność Jubileuszu 20-lecia pracy literackiej i działalności kulturotwórczej. Na okoliczność Jubileuszu 40-lecia pracy literackiej i działalności kultura- lnej otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007r.) Nagrodę Specjalną i List Gratulacyjny. Otrzymała Medal za Zasługi dla  Chrzanowa i Ziemi Chrzanowskiej, i takiż za Zasługi  dla Żywca i Bielska - Białej. Członek Społecznej Rady Kultury w Chrzanowie. Zrzeszona w Stowarzyszeniu Autorów Polskich w Warszawie.


Uhonorowana tytułem Zasłużona dla Powiatu Chrzanowskiego – 2009
nia br. (2012 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie Dyplomem uznania. 2012)Powrót