Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Spotkanie z kulturą. Japonia - w herbacianym pawilonie


2012-09-28
W dniach 26 i 30 września 2012 r. w chrzanowskim Muzeum miało miejsce nietypowe wydarzenie – Spotkanie z kulturą. Japonia – W herbacianym pawilonie.

          W pierwszym dniu Spotkania z kulturą goście zostali zaproszeni do pawilonu herbacianego na ceremonię parzenia herbaty. Tradycje chadō (Droga Herbaty) oraz japoński „savoir-vivre” przybliżyła pani Anna Kapusta, stypendystka Drogi Japonii ze szkoły Urasenke (Midorikai). Widzowie mogli zobaczyć przebieg przygotowania jednej z najlepszych zielonych herbat czyli matcha (wybrańcy mogli nawet skosztować), zapoznać się z utensyliami stosowanymi w ceremonii oraz poznać ciekawostki związane z japońską gościnnością.

 


          Po „oficjalnej” części gościny w Japonii nadszedł czas na część „rozrywkową”, która miała miejsce w drugim dniu Spotkania z kulturą. Tu prym wiodła pani Moe Zielinski (Horigami), pochodząca z Kraju Kwitnącej Wiśni a obecnie mieszkanka Chrzanowa. Prelegentka przybliżyła intrygujące zjawisko kulturowo-społeczne, jakim jest Gejsza oraz zasady noszenia kimona w wersji yukata. Młodsi (starsi również) widzowie mogli uczestniczyć warsztatach manualnych, także obrazujących kulturę japońska, a mianowicie poznać podstawy kaligrafii japońskiej oraz zasady orgiami.


          Dopełnieniem obydwu dni były pokazy sztuki walki w wykonaniu członków Aikido-Chrzanów. Nie sposób bowiem pominąć faktu, że Japonia oprócz pięknych barw, bogatej orientalnej tradycji cechuje się także walecznością. Który chłopiec nie marzy o spotkaniu z samurajem bądź posiadaniu umiejętności w stosowaniu technik japońskich sztuk walki.

 

 

GALERIA

 

 Powrót