Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Lokomotywa pobiła rekord !!!


2013-04-30
Blisko 1700 młodych tancerzy i piosenkarzy  z całej Polski (m.in. Warszawa, Rzeszów, Kielce, Poznań, Toruń), wzięło udział w VIII Ogólnopolskim  Integracyjnym Festiwalu Tańca i Piosenki  CHRZANOWSKA LOKOMOTYWA ARTYSTYCZNA.

          Wszyscy uczestnicy LOKOMOTYWY na co dzień doskonalą swe talenty w  instytucjach  kultury, szkołach tańca, placówkach oświatowych, warsztatach terapii zajęciowej etc. Każdego roku lokomotywa pobija rekord uczestników. Dwa lata temu - 900 osób, rok temu -1400, a osiem lat temu do pierwszej chrzanowskiej lokomotywy wsiadło 300 uczestników.

 


          Tegoroczna, trzydniowa impreza wypełniła po brzegi,  uzdolnioną młodzieżą, ich fanami i opiekunami - klub „Stara kotłownia”, salę teatralną i halę sportową  - chrzanowskiego MOKSiR-u, organizatora festiwalu.

 


          W pierwszym dniu ( 19 kwietnia) odbyły się najpierw przesłuchania konkursowe wokalistów w „Starej kotłowni”, by popołudniem zaprosić najlepszych na finałowy koncert laureatów, podczas którego wręczono stypendia, nagrody i dyplomy. Potem uczestników „lokomotywy” zaproszono na spektakl teatralny „Ble” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Apart” z MOKSiR-u w reżyserii Anety Leśniakiewicz. W tym dniu odbyły się również konsultacje warsztatowe, które poprowadził Janusz Szrom.
Dwa kolejne dni festiwalu poświęcone były tańcom.

 

 

          Najpierw prezentowały się formacje tańca współczesnego i nowoczesnego, a w ostatnim dniu formacje tańca towarzyskiego. Taneczne prezentacje w tym roku odbyły się w hali sportowej, co jak się okazało, było dobrym pomysłem organizacyjnym. Duża przestrzeń obiektu i znaczna powierzchnia parkietu pozwalały zespołom na swobodę i komfortowe warunki na rozgrzewkę.

 

 

          Patronat nad imprezą rokrocznie obejmują osoby lub fundacje, które mają wpływ na rozwój kultury, integracji i dają wzór młodym ludziom. Swoim patronatem zaszczycały  już festiwal fundacje:  Anny Dymnej, Jaśka Meli, czy Marka Kamińskiego, a w tym roku zgodę wyraziła Fundacja Ewy Błaszczyk - Akogo.

 

 - W ten sposób chciano zwrócić uwagę na problem dzieci w śpiączce, która często jest efektem niefortunnych zakrztuszeń. Młodzież na zajęciach tanecznych, czy sportowych, jest na nie narażona  na co dzień. Często młodsze dzieci przychodzą na zajęcia z cukierkiem czy gumą do żucia. Dlatego właśnie towarzyszą festiwalowi pokazy ratownictwa medycznego, prezentujące sposoby postępowania w razie zakrztuszeń i utraty przytomności – powiedziała m.in. Małgorzata Liszka, prowadząca galę rozdania nagród i jedna z organizatorów festiwalu obok Jacka Palki.

 


          Uczestnicy wytańczyli i wyśpiewali, dzięki sponsorom, siedem stypendiów pieniężnych (dwie nagrody- śpiew, cztery nagrody- taniec współczesny, nowoczesny, jedna - taniec towarzyski), a także 1-3 miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych i artystycznych (szczegóły – www.moksir.chrzanow.pl)

 

 


Prezentacje artystyczne oceniało profesjonalne jury - dziewięciu specjalistów choreografów i muzyków. Przewodniczącym jury festiwalu piosenki był w tym roku Janusz Szrom – chrzanowianin, wokalista jazzowy roku 2012 w plebiscycie miesięcznika Jazz Forum. 

 


Relacja: Antoni Dobrowolski

 

 

GALERIAPowrót