Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Misteria w Galerii na Styku


2013-03-28

Wernisaż wystawy Stanisława Wywiołą odbył się 23 marca w galerii „Na Styku” chrzanowskiego MOKSiR-u.

 

           Tematykę sakralną Stanisław Wywioł podejmuje od ponad 20 lat. Motywem, który najczęściej się pojawia jest Chrystus Ukrzyżowany. Inspiracje czerpie z różnych źródeł, najczęściej są to gotyckie rzeźby, przydrożne kapliczki, stare krucyfiksy z wnętrz kościelnych krucht. Punktem wyjścia całego cyklu był Chrystus Wita Stwosza z Bazyliki Mariackiej w Krakowie – pisze Zofia-Rola Wywioł, we wstępie katalogu do wystawy.

 

 

- „...Wystawa prac Stanisława Wywioła „Misteria” nie jest epizodem w życiu naszej galerii, ale przemyślanym działaniem, aby w przededniu najważniejszego święta kościelnego dla Polaków dać możliwość  do osobistych refleksji i przemyśleń., do zastanowienia się nad sensem życia „– powiedział  m.in. Jan Smółka – dyr. MOKSiR, otwierając wystawę.

Potem głos zabrała małżonka artysty, Pani Zofia, omawiając szeroko motywy męża, które go sprowokowały do namalowania takiej obfitej kolekcji Jezusów.

 

 

-„ ...Realizm umęczonego Ciała rozpiętego w przestrzeni kosmosu, na niewidocznym krzyżu tworzy znak, który swą sugestywnością zmusza do refleksji. Odbiorca znajduje w Nim swój ból, opuszczenie, bunt, ale i nadzieję” – mówi między innymi, do licznej grupy sympatyków  galerii i malarstwa Pana Stanisława.

 

 

          Potem sam autor odniósł się do prezentowanej wystawy, podkreślając jej bardzo osobisty, wręcz intymny kontekst.
- „...Każdy wizerunek Jezusa, choć podobny, to jest  związany z jakimś osobistym przeżyciem, często dramatycznym. To jest moja cicha modlitwa, nie wymagająca nawet słów, zawarłem ją bowiem w  kolorze, fakturze, w formie artystycznego, malarskiego  wyrazu. Nie wystawiam tych prac często, dzieje się tak w zasadzie po raz trzeci od dwudziestu lat „– wyznaje publicznie Stanisław Wywioł.

 

Tekst: Antoni Dobrowolski

 

GALERIA

 Powrót