Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Konkurs palm wielkanocnych


2013-03-28
Prawie sześć i pół metra miała największa palma wielkanocna przyniesiona na doroczny konkurs organizowany tradycyjnie przez chrzanowski MOKSiR. W przygotowaniu konkursu dom kultury wsparło Chrzanowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne, wspólnie z parafiami - św. Mikołaja oraz Matki Bożej Różańcowej.

Niedziela Palmowa powitała uczestników konkursu piękną, ale mroźną pogodą. Dokładnie o trzynastej na Rynku zrobiło się kolorowo od palm, tych najmniejszych ( do 1 metra), poprzez średnie ( od 1 metra do 3 metrów), po te najwyższe – (powyżej 3 metrów).

 

 

Skład jury:

 

 

Agnieszka Oczkowska – etnograf ze Skansenu w Wygiełzowie, Renata Bartula – plastyk z MOKSiR oraz księża: Rafał Kasperek i Dariusz Czaja. Jurorzy zwracali uwagę na piękno palm i tradycyjność ich wykonania.

 


          Palmy wielkanocne powinny być wykonane z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby można używać również gałązek malin i porzeczek. Ścina się je w Środę Popielcową i przechowuje w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy można też wplatać bukszpan, barwinek, borówkę, cis lub widłak. Palmy można także przystroić suszonymi trawami, zbożami, a także kwiatami bibułkowymi i karbowaną bibułą, pociętą w paski. Wielu uczestników poświęciło co najmniej kilka dni na przygotowanie palmy.

 


          Jurorzy uznali, że wszystkie palmy zgłoszone do konkursu spełniały wymogi regulaminowe i po dokładnych oględzinach ogłosili swój werdykt.

 

          Najpiękniejszą i najwyższą palmę wykonali ministranci z kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej: Jakub Siodła, Szymon Gałaś, Szymon Pałka, Szymon Pew i Maciej Gałuszyński. Ich palma górowała nad pozostałymi, sięgając wysokością 6 metrów i 41 centymetrów.

 

          Imponowały też rozmiarami i pięknem palmy wykonane przez Luszowianki i Balinianki, reprezentujące Chrzanowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne. Podobały się również palmy wykonane przez rodzinę Stanulów, Kacpra Babicza i Stowarzyszenie „Senior”. Wszystkie te palmy miały więcej niż 3 metry, ale mniejsze również miały swój czar i urok – szczególnie wykonane przez dzieci.

 

Najmłodszymi uczestnikami konkursu były: trzylatka – Kamilka Perzyńska i czterolatka – Ania Nastawny.

 


Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez MOKSiR, Chrzanowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne oraz parafie św. Mikołaja i Matki Bożej Różańcowej.

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez MOKSiR, Chrzanowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne oraz parafie św. Mikołaja i Matki Bożej Różańcowej.

 


Konkursowi towarzyszyły występy grup obrzędowych z Luszowic i Balina, które wykonały dawne pieśni wielkopostne, opisujące mękę Jezusa i Jego śmierć na krzyżu.
(ad)

 


A oto wyniki konkursu:

 

 

III kategoria: ministranci z kościoła MBR - Jakub Siodła, Szymon Gałaś, Szymon Pałka, Szymon Pew, Maciej Gałuszyński ( 6,41), grupa obrzędowa „Luszowianki”( 4,25), rodzina Stanuli ( 3,70), Kacper Babicz ( 3,68), Stowarzyszenie „Senior” ( 3,50), grupa obrzędowa „Balinianki” ( 3,10).

 

 

 

II kategoria: Tomasz Kamiński, Stanisława Kluzik, Julian Skorodyński, Adam Komendołowicz, Madzia Kuliś, Dominika Dobrudzka, Wiktoria Danielewicz, Karolina Jarczyk i Wiktoria Gawlikowska, Karolina Bochenek i Ola Bar, Karolina Górecka, Zuzia Kania i Amelia Bolisęga.
I kategoria: Weronika i Dominika Lis, Adam Gudwański, Tomasz Rokita, Zuzia Rokita, Dominika Treśka, Weronika Treśka, Julia Pączek, Kamilka Perzyńska, Laura Martz, Filip Martz, Ania Nastawny, Basia Nastawny, Amelka Grzyb, Julka Grzyb i Piotr Środa

 Powrót