Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Nowy tomik poetycki Katarzyny Miarczyńskiej


2017-02-07

W klubie Stara Kotłownia, 20 stycznia, odbyła się promocja najnowszego tomiku poetyckiego „Katarynki”, chrzanowskiej poetki – Katarzyny Miarczyńskiej.


Licznie przybyli sympatycy poezji mogli zapoznać się z najnowszymi wierszami  poetki w interpretacji samej autorki, której towarzyszyły piosenki w wykonaniu Agaty Rymarowicz z zespołem, w składzie: Aleksandra Rymarowicz – skrzypce, Jakub Bachleda- gitara i Marcin Polański – instrumenty perkusyjne.Muzyka i wiersz doskonale się uzupełniają, dopełniają i komponują – są jak para kochanków, którzy ciągle się sobą ekscytują. Tak też było podczas tego spektaklu poetycko-muzycznego, wszystko do siebie pasowało, tworząc spójną całość. Krakowska artystka Agata Rymarowicz zaśpiewała  napisane przez siebie piosenki, w  których wyraziła swoje tęsknoty za Bieszczadami, miejsca swojego urodzenia. Katarzyna Miarczyńska natomiast zaprosiła przybyłych na  poetycką podróż do świata swojej wrażliwości, swoich przeżyć, smutków, zachwytów i przemyśleń. Obie panie zaprezentowały przejmującą artystyczną opowieść o ludzkich losach, osobistych refleksjach i chociaż każda z nich posiada inny rodowód, to poezja nadała tym historiom wspólny ton ogromnej artystycznej wrażliwości na wszystkie kolory i smaki tego świata.
Pięknym zwieńczeniem spotkania  był moment, kiedy  Agata Rymarowicz zaśpiewała jeden z wierszy Katarzyny, do którego ułożyła muzykę.

 

Katarzyna Miarczyńska jest absolwentką pedagogiki na WSP TWP w Warszawie i Podyplomowego Studium Logopedii i Glottodydaktyki w Katowiacach. Jest laureatką 27 konkursów poetyckich, jej wiersze znalazły się w 23 antologiach i wielu czasopismach literackich. Należy do Grupy Twórczej „Cumulus”, działającej w MOKSiR w Chrzanowie. W 2007 roku wydała swój debiutancki tomik poetycki „Na kocich łapach”.

 

- Poetka rodem z Chrzanowa ma w małym paluszku poetycki warsztat, umie, gdy trzeba operować piosenkową formą, a gdy tego wymaga dobro wiersza – stosować Norwidowską poetykę przemilczenia i niedomówień, które często więcej mówi wytrawnemu czytelnikowi niż przegadanie – napisał m.in. w postskriptum to tomiku znakomity poeta Józef Baran.

Antoni Dobrowolski

 

 

DOM

Rano pachniał kawą
Z kredensu wyglądały kubki
Ogień wesoło trzaskał

Babcia śpiewała w kuchni
Mama wycinała zwierzątka i lalki
Ożywały na stole

Co wieczór Tato
Wyczarowywał przed snem
Bezowe misie
Jego kolana
Bezpieczna przystań

OBRAZEK

Widziałam w oczach  kobiety
Małego chłopca

Wczoraj
Układała do snu
Podawała mleko w butelce
mierzyła gorączkę

Jutro
Zaniesie papierosy do celi
Jej wyrok trwa
Nie można być zwolnionym z miłości

Katarzyna Miarczyńska

 

GALERIA  Powrót