Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Ceramika marity Benke-Gajdy w Galerii na Styku


2017-02-07

W galerii Na Styku MOKSiR Chrzanów do końca lutego 2017 r. można oglądać interesującą wystawę Marity Benke – Gajdy – CIĄGLE W DRODZE, zorganizowanej z okazji 35. lecia pracy twórczej artystki.

 

Wernisaż wystawy, który odbył się 26 stycznia, zgromadził liczne grono miłośników sztuki. Artystka wystawiła głównie ceramikę, bowiem w tej dziedzinie artystycznej ekspresji osiągnęła prawdziwe mistrzostwo. W przestrzeni galerii można podziwiać ceramiczne rzeźby z cykli: Bramy, Kamienie, Sukienki, Ptasiory, Las, Woda, Myśłiciele, czy Pejzaż.Artystka ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1973 roku uzyskała dyplom na wydziale architektury wnętrz - w pracowni prof. Leszka Wajdy. Po studiach zajmowała się projektowaniem wnętrz oraz wystawiennictwem, a - od roku 1980 – także ceramiką artystyczną, która z czasem stała się jej największą pasją. W latach 1982-2000 pracowała jako kierownik nadzoru artystycznego, a zarazem projektant w ceramicznej firmie "Kafel", projektowała również dla zakładu ceramicznego "Cepelia" w Pułtusku. Ponadto, od wielu lat, zajmuje się pracą pedagogiczną we własnej pracowni, a także na macierzystej uczelni w Pracowni Rzeźby w Ceramice i w Liceum Ogólnokształcącym Zakonu Pijarów w Krakowie. Jest rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz członkiem Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej Fundacji "Cepelia". W dorobku ma blisko 100 wystaw indywidualnych (Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Opole, Łomża, Łódź, Tarnów, Sieradz, Świdnica, Bolesławiec, Myślenice, Zabierzów, Zakopane) i ponad 100 zbiorowych w kraju oraz za granicą (Czechy, Kanada, Niemcy, Włochy, Szwajcaria, USA). Jest także laureatką licznych nagród, m.in. za wzory przemysłowe na MT w Poznaniu i za realizację artystyczną roku przyznaną przez "Cepelię". Oprócz Muzeum w Łomży, jej prace posiadają w swoich zbiorach muzea narodowe w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a także inne placówki wystawiennicze i osoby prywatne.

 

-Kiedy się pozna bliżej Maritę oraz Jej rozliczne zaangażowania i obowiązki, nie tylko pedagogiczne, ale i związane z pracą w stowarzyszeniu Ceramika Bez Granic, pracami charytatywnymi i obowiązkami domowymi, aż się nie chce wierzyć, że znajduje jeszcze czas na tworzenie tak wspaniałych prac artystycznych, zarówno małego, jak i dużego formatu. Wszystkie one powstają jakby w drodze, pomiędzy licznymi powinnościami serca i zaangażowania w krzewieniu miłości do sztuki wśród społeczności, w której żyje. I myliłby się ten, kto by sądził, że są to prace wykonane pośpiesznie, z natchnieniem chwili. Wręcz odwrotnie; posiadają przemyślaną i wysublimowaną formę, dużą oryginalność w ujęciu tematu, precyzyjność wykonania i doskonałość technologiczną, okupioną wieloletnią praktyką. Ta nieustannie zadziwiająca świeżość ujęcia każdego nowego etapu twórczości, jest niewątpliwie wyrazem Jej osobowości i głębi refleksyjnej natury – pisze m.in. w katalogu do wystawy ojciec Eugeniusz Grzywacz.

 

 Opr. oraz foto Antoni Dobrowolski

 

GALERIA  Powrót