Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

NAJNOWSZE RZEŹBY MICHAŁA BATKIEWICZA W CHRZANOWIE


2016-05-25

Wybitny polski rzeźbiarz Michał Batkiewicz prezentuje w Chrzanowie najnowszy cykl  rzeźb „Ironia siedmiu dni”, które zostały ustawione przed wejściem do MOKSiR-u.

 
Wystawa składa się z czternastu rzeźb, siedmiu kobiet i siedmiu mężczyzn – zupełnie nagich, powoli znikających w perspektywie.


Prezentowane rzeźby, to ludzie manekiny – z zewnątrz piękni, prawie identyczni, jakby sklonowani, a w środku – pustka duchowa. Współczesny świat ucieka od głębi przeżyć i wzruszeń – propagując coraz większą płyciznę uczuć Ludźmi manekinami można łatwo manipulować – wystarczy ich modnie ubrać i to im wystarcza. Nie zadają skomplikowanych pytań, wystarczy, że dobrze wyglądają, naładowani botoksem, namaszczeni drogimi kremami – krótko mówiąc śliczni i nieśmiertelni. Nie dość tego jeszcze, chowają swoje, często wredne wnętrza, pod modnym makijażem. Poglądy zmieniają w zależności od okoliczności, na które zawsze zwalają winę – bo oni są idealni, bez skazy,  jak manekiny w drogich galeriach.

 

Tekst i foto – Antoni Dobrowolski

 

Michał Batkiewicz (ur. 08 września 1957 r. w Nowym Targu) – artysta rzeźbiarz, uczeń prof. Mariana Koniecznego.

 

Swoją edukację artystyczną zaczął już od najmłodszych lat. W 1978r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w 1984r. Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego.

 

Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1: 3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago oraz zaprojektował i zrealizował drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA.

 

Wykonał także wiele realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych w różnych miejscach globu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Tworzy w drewnie, brązie, stali szlachetnej, szkle i kamieniu wykonując zarówno projekty, jak i realizacje w własnej pracowni Art.-Studio Rzeźba Odlewnictwo w podkrakowskich Szczyglicach, w skład, której wchodzi zarówno pracownia, jak i odlewnia.

 

Artysta czerpie swoje inspiracje z natury i codziennej obserwacji, a jego rzeźby ciężko zaliczyć do konkretnego nurtu. Wykorzystuje w swoich pracach motyw zwierząt, jako nośnika wartości nieskalanych, a poprzez przypisanie im cech ludzkich skłania odbiorcę do autoironicznej oceny. Inne rzeźby z cyklu ,, cywilizacja’’ w których zestawia wyraziste, geometryczne formy z miękkością naturalnych kształtów mają za zadanie uświadamiać widzów w zakresie wpływu rodzaju ludzkiego na środowisko naturalne.

 

Prywatnie, Michał Batkiewicz jest Hobbystą old timer-ów i motocykli Harley Davidson. Pasjonują go także podróże, z których czerpie świeże inspiracje do projektów. Jest właścicielem pięciu psów. W 2003r. otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa.

 

GALERIA  Powrót