Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Świętokrzyskie "Gustawy"


2016-05-05

ŚWIĘTOKRZYSKIEGO "GUSTAWA" otrzymała LUCYNA SZUBEL


Świętokrzyskie „Gustawy” – doroczne nagrody literackie zostały rozdane; są przyznawane za najciekawsze dokonania twórcze w roku 2015, inspirowane regionem świętokrzyskim.
Wśród laureatów nagród znalazła się też chrzanowska poetka -Lucyna Szubel"Gustawy" to nagroda literacka przyznawana poetom, prozaikom i krytykom literackim przez Fundację Kultury Regionalnej „Radostowa”, inspirowana postacią polskiego pisarza Gustawa Herlinga Grudzińskiego. Tegoroczna gala odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Preludium do „Gustawów” było rozstrzygnięcie II Konkursu Prozatorskiego im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego oraz promocja almanachu współczesnej poezji i prozy o tematyce miłosnej "Imiona miłości", w którym swoje wiersze zamieścili także poeci z Grupy Twórczej "Cumulus": Lucyna Szubel, Danuta Ewa Bomba, Bogusława Chwierut, Elżbieta Czarnecka-Mikłas, Gustaw Czerwik, Zbigniew Tomski i Antoni Dobrowolski. Publikacja ukazała się staraniem Fundacji Kultury "Radostowa". To naprawdę wielki zaszczyt zaistnieć poetycko obok  znakomitych twórców z całej Polski i zza granicy, w  tak pięknie wydanej książce, ubranej w bogatą, kolorową szatę  graficzną.

Natomiast Kapituła Świętokrzyskich „Gustawów” z przewodniczącym ks. prof. Eligiuszem Dymowskim (Kraków) statuetki (rzeźby Patrona w brązie dłuta Lidii Sztwiertni) przyznała: Antoniemu Dąbrowskiemu ze Starachowic za całokształt dokonań twórczych i edytorskich, zwłaszcza za bibliofilsko wydany almanach „Imiona miłości”; Elżbiecie Grabosz z Warszawy (pochodzącej ze Starachowic) za uprawianą od lat ciętą satyrę polityczną i obyczajową, zwłaszcza za wydane w roku 2015 „Anegdoty medyczne”; Pawłowi Kuszczyńskiemu z Poznania za książkę krytycznoliteracką „Wartości zauważone” (Poznań 2015).

Obok wielu znanych pisarzy nagrodzono także autorkę z regionu świętokrzyskiego: Lucynę Szubel z Chrzanowa (pochodzi ze Starachowic) za nostalgiczne wiersze o rodzimym mieście „Stara” oraz regionie świętokrzyskim, rozrzucone w 20 tomikach, jakie dotychczas wydała. Dorobek to przeogromny, zwłaszcza, że pisze również prozę oraz utwory dla dzieci.
Ponadto Jolanta Kupiec, w imieniu Grupy Twórczej "Cumulus", przyjęła dyplom, za owocną współpracę z Fundacją Kultury "Radostowa" na polu kultury i literatury. Warto zaznaczyć, że Chrzanowscy poeci od lat publikują swoje teksty w miesięczniku kulturalnym "Radostowa" oraz uczestniczą w licznych warsztatach literackich związanych z wybitnymi twórcami ziemi świętokrzyskiej.
Antoni Dobrowolski

 

GALERIA  Powrót