Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

PALETA RODZINNYCH BARW


2016-03-17

11 marca w MOKSiR-owskiej  galerii NA STYKU dokonano otwarcia wystawy obrazów malowanych na szkle przez znakomitych artystów z Zakopanego: Władysława Walczaka-Banieckiego, Barbary Banieckiej- Dziadzio i Bogdana Dziadzio.Liczni uczestnicy wernisażu mogli podziwiać znakomite dzieła, wykonane trudną techniką malowania na szkle, która jest bardzo popularna na Podhalu. Artyści prezentujący swoje dzieła w chrzanowskiej galerii należą do ścisłej czołówki zakopiańskich twórców,   mających bardzo bogaty,   twórczy dorobek. Wystawiają w kraju i za granicą na licznych wystawach, a ich prace znajdują się w wielu muzeach etnograficznych i w zbiorach prywatnych na całym świecie.

 

 

Barbara Baniecka Dziadzio malować na szkle zaczęła jako nastolatka, pod wpływem ojca, Władysława Walczaka-Banieckiego (zm. 2011), wybitnego artysty ludowego, uhonorowanego wieloma nagrodami, między innymi Nagrodą Burmistrza Miasta Zakopane za rok 2009. Szybko jednak odnalazła swój własny język artystycznej ekspresji, tworząc  niepowtarzalny styl. Jej obrazy są  nasycone wielością ozdobnych szczegółów oraz intensywnością barw. Szczególnie kocha złoto, którym hojnie przyozdabia wszystkie prace. Jej mąż Bogdan Dziadzio swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w 1985 roku malując ikony. Obecnie także maluje również na szkle oraz rzeźbi.

 

 

Artyści, podczas wernisażu, chętnie i barwnie opowiadali o swoich pasjach artystycznych, o szczegółach warsztatowych, a także o planach na przyszłość.

 

 

Swoją obecnością zaszczyciła wernisaż Zofia Walczak-Baniecka, żona zmarłego przed czterema laty znakomitego zakopiańskiego artysty. Zachwyciła wszystkich swoim osobistym urokiem, piękną wymową, oraz pamięcią – recytując obszerne fragmenty wierszy naszych znakomitych poetów.

  

Zapraszamy Państwa do obejrzenia tej bardzo interesującej wystawy, która potrwa do połowy kwietnia 2016 roku. Ponadto artyści zapraszają do swojej galerii, która mieści się w Zakopanem, przy ulicy Ubocz 22, po uprzednim kontakcie tel. 48 694200225 lub 48 604988570.

  

Tekst: Antoni Dobrowolski
 

  
Władysław Walczak- Baniecki +2011
Ur. w 1934 r. w Kościelisku zaczyna malować od 1962 r Po wielu próbach, pod wpływem malarstwa tradycyjnego artysta zwraca się w stronę typowo podhalańskiej tematyki świątków i scen zbójnickich. Wpływ tradycyjnego malarstwa  uwidacznia się szczególnie i  rysunkowych. Szczególnie interesujące jest tworzenie cyklów kolorystycznych, przechodzenie od barw pastelowych do ostrych, co stwarza niepowtarzalny nastrój malarstwa Władysława Walczaka-Banieckiego. Należał do najbardziej znanych i najwyżej cenionych twórców Podhala. Brał udział w bardzo wielu wystawach krajowych i zagranicznych, uzyskał wiele nagród, odznaczeń i wyróżnień. Prace jego znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w Muzeach Etnograficznych całej Polski, także w muzeum Sztuki Naiwnej Rio de Janerio, oraz w muzeum w Chicago, a także w Paryżu. W  1976 r. otwarto w domu Walczaków regionalną izbę twórczą, która dla zwiedzających jest również galerią malarstwa na szkle. Jest laureatem nagrody im. Oskara Kolberga (1977) za całokształt działalności w założeniach  kompozycyjnych. Zasłużony Działacz Kultury, 2010 r. Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane, 2010 .r. Gloria –Artis za całokształt twórczości. Artysta odszedł w maju 2011 r.

 

 Barbara Baniecka-Dziadzio

 

Urodziła się 12 maja1960 roku, w Zakopanem.  Pierwsze prace Barbary Banieckiej-Dziadzio nawiązują do stylu ojca, ale bardzo szybko, znalazła własny język artystyczny. Na początku kariery malowała tradycyjne sceny z życia górali i zbójników, ale też kwiaty i ptaki. Późniejsze prace powstają wyraźnie pod wpływem sztuki bizantyjskiej. Malarka stosuje charakterystyczne dla tej sztuki kolory i obficie używa złota. Coraz częściej też pojawiają się motywy religijne. Jej wizerunki Matki Boskiej bardziej przypominają ikony, niż naiwne obrazki ludowe. Barbara Baniecka-Dziadzio wciąz poszukuje, eksperymentuje z kolorami i kompozycją, dzięki temu dopracowała się własnego stylu.

 

Barbara Baniecka-Dziadzio uczestniczyła w wielu konkursach i wystawach w Polsce i za granicą, zdobyła wiele nagród i odznaczeń. Jej prace znajduja się w muzeach etnograficznych, galeriach sztuki ludowej i w kolekcjach prywatnych, krajowych i zagranicznych - we Francji, Hiszpanii, Finlandii, Austrii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Afryce Południowej. Ciekawym doświadczeniem była prezentacja jej obrazów podczas letnich igrzysk olimpijskich w Atlancie w roku 1996. Jej dziełem jest „Droga Krzyżowa”, obrazy do tabernakulum i do kaplicy księży marianów na Cyrhli (1996), „Droga Krzyżowa” i obraz do kaplicy księży marianów w Rzepiskach (1997). Podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w roku 1997 namalowała „Drogę Krzyżową” do apartamentów Ojca Świętego w Licheniu. 
  
 
Dr Aleksander Błachowski, znany polski etnograf i historyk sztuki: „W malarstwie na szkle obrazy Barbary Banieckiej-Dziadzio są ewenementem (…). Trzeba uznać złociste prace zakopiańskiej artystki za kontynuację sławnych tradycji obrazów ludowych popularnych w XIX wieku na Podhalu. Uwolniwszy się od wzorców swojego znanego ojca, stworzyła swój własny styl, absolutnie oryginalny i różny od pozostałych kilkunastu malarzy podhalańskich, nie stosuje żadnych cytatów z muzealnych obrazów na szkle, ale wkrótce wniosła zupełnie nowe wartości do naszej kultury artystycznej, nie tylko ludowe".

 

 W roku 2005 współorganizowała IV Forum Kultury Europejskiej w Zakopanem. Należy do Związku Podhalan i Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Nagrody i odznaczenia: Państwowa Artystyczna Nagroda Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego II stopnia (1998), odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”. Od roku 1989 Barbara Baniecka-Dziadzio udostępnia zwiedzającym izbę twórczą (po uzgodnieniu telefonicznym). Barbara Baniecka-Dziadzio prowadzi warsztaty malarstwa na szkle w muzeach, ośrodkach kultury i szkołach.
 


 
Bogdan Dziadzio

 


Urodzony w 1958 roku w Zakopanem z zawodu pedagog, Działalność twórczą rozpoczął w 1985 r. malując ikony. Obecnie nadal maluje, rzeźbi oraz wykonuje rysunki medyczne – chirurgiczne. Główna tematyka jego prac, w przeważającej części kolorowanych, to sceny religijne. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Zajmuje się także wystrojem  obiektów sakralnych. Chęć poszukiwania wypowiedzi w innych technikach zaowocowała rzeźbami oraz malarstwem na szkle połączonym z wykonanym przez siebie obramowaniem. Prace malarskie i rzeźbiarskie Bogdana Dziadzio zdobią kilka kaplic i kościołów. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wystawiał między innymi w USA, Finlandii, Francji Niemczech. Swój dorobek pokazywał na wielu krajowych wystawach. Jego rzeźby zdobią m.in. kościół w Cruz Machadoz w Brazylii, w klasztorze Ojców Paulinów w Passau w Niemczech, a także w domu Rekolekcyjnym Księży Marianów na Cyrhli.
 
 
 
GALERIA  
 
Powrót