Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

FINISAŻ RZEŹB PLENEROWYCH TOMASZA KOCLĘGI


2016-02-26

Już od wiosny ubiegłego roku towarzyszą nam rzeźby, znakomitego śląskiego artysty Tomasza Koclęgi,  rozmieszczone  w przestrzeni przed MOKSiR. Powoli  jednak szykują się do odjazdu, prawdopodobnie do czeskiej Pragi. Z tej okazji zapraszamy Państwa na finisaż wystawy, który odbędzie się w klubie STARA KOTŁOWNIA, MOKSiR Chrzanów, 18 marca, o godz. 18.00.Podczas spotkania artysta opowie o  swojej drodze twórczej, szczególnie zwracając uwagę na  przygodę z rzeźbą w śniegu. Właśnie w tej dziedzinie artystycznej ekspresji zdobył najwięcej prestiżowych nagród, na najważniejszych światowych konkursach rzeźby w śniegu, takich jak: „The Best Craetivity Award w Hrabinie w Chinach, The Bronze Award w Hrabinie w Chinach oraz The Fourth Prize w Japonii.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, również tej zimy przywiózł, zarówno z Chin jak i  Japonii, prestiżowe nagrody.

 

Na 16 Międzynarodowym Konkursie Rzeźby w Śniegu JAPAN CUP w japońskim Sapporo i Nayoro, zespół Snow Art Poland, którego liderem jest rzeźbiarz Tomasz Koclęga zdobył prestiżową nagrodę Award of Nayoro City. To już druga z rzędu nagroda, jaką zespół zdobył w Japonii.


 
Festiwal Śniegu i Lodu w chińskim Hrabinie to największa tego typu impreza na świecie. W tym roku wzięło w nim udział ponad 100 artystów ( 28 ekip)  z 11 krajów.  Zespół Tomasza Koclęgi zdobył prestiżową nagrodę The Best Creativity Award. To już trzecia z rzędu nagroda, jaką zespół wywalczył w Chinach.

 

Polskę, na tych konkursach reprezentowali, związani z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach: Tomasz Koclęga, Piotr Muschalik, Piotr Proba oraz Bartłomiej Bala.

 

Koclęga tworzy nie tylko w śniegu, ale przede wszystkim monumentalne, plenerowe rzeźby, które zazwyczaj koncentrujące się na człowieku, jego naturze i emocjach. Często umieszczane są na drzewach lub w ich sąsiedztwie, aby podkreślić relację człowiek z naturą. Jego rzeźby pojawiały się w przestrzeniach publicznych m.in.: w Bratysławie, w Klenovej w Zlinie, we Wrocławiu, w Górkach Wielkich, w Siemianowicach, w Pabianicach, w Cieszynie, Bytomiu, Gliwicach, i oczywiście aktualnie w Chrzanowie. 

 

Tekst: Antoni Dobrowolski 

  

GALERIA  
Powrót