Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

PRZENIKANIE - WYSTAWA RZEŹBY PROF. WINCENTEGO KUĆMY W GALERII NA STYKU


2016-02-02

W  galerii „Na styku” MOKSiR w Chrzanowie, go końca lutego 2016 r. można oglądać prace  jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy współczesnych – prof. Wincentego Kućmy.Wernisaż wystawy odbył się 15 stycznia. Zgromadził liczne grono sympatyków galerii oraz talentu Profesora. Podczas  pierwszej części spotkania, które odbyło się w sali konferencyjnej,  zaprezentowany został  znakomity film Anny Kaszewskiej „Czas refleksji”, przybliżający twórczą sylwetkę artysty, który następnie opowiadał o swoich aktualnych projektach i realizacjach. Okazało się, że profesor Kućma ma bardzo ambitne plany artystyczne, dowodząc swoich ogromnych jeszcze sił twórczych. Druga część wernisażu odbyła się już w galerii, gdzie przybyli mogli podziwiać znakomite rzeźby,  m.in.:  model „Ołtarza Trzech Tysiącleci”, słynne reliefy, płaskorzeźby, czy projekt pomnika św. Wojciecha. Całość ekspozycji utrzymana jest w tonacjach sacrum, prowokując do poważnych rozważań  nad celem i sensem życia.

 

Profesor Wincenty Kućma  jest jednym z najwybitniejszych współcześnie żyjących polskich rzeźbiarzy, w maju 2016 roku obchodził będzie jubileusz 81.urodzin. 
-Jest twórcą imponującym swą energią i witalnością i demonstrujący w swej twórczości dojrzały kunszt Mistrza, dla którego nie istnieją żadne przeszkody ani tajemnice związane z przekazywaniem swej wizji, jest aktualnie w okresie niezwykle rytmicznej realizacji rozpoczętych wcześniej i podejmowanych coraz to nowych projektów artystycznych – pisze m.in. o artyście Jan Pamuła, były rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

 

Autor m. in. takich pomników, jak: „Obrońcy Poczty Gdańskiej”, „Poległym w Obronie Ojczyzny” w Częstochowie, czy kontrowersyjnego ongiś, a dziś wrośniętego w pejzaż stolicy [pomnika] „Powstania Warszawskiego 1944”. – To bardzo silny człowiek, i psychicznie, i fizycznie. Zaimponował mi, bo przetrwał to piekło i postawił na swoim – mówi o przyjacielu malarz Leszek Dutka, który całymi latami wspierał go duchowo, uważając warszawski pomnik za wybitną realizację, mimo że środowisko miewało niekiedy na ten temat inną opinię. – Nie znam człowieka równie pracowitego!
Rzeźby Wincentego Kućmy znajdują się nie tylko w Polsce, lecz także w Indiach, w Anglii, w Szwajcarii, w byłej Jugosławii. Medalier, rysownik, grafik, witrażysta, fotografik, profesor krakowskiej ASP.
Jako rzeźbiarz odnalazł jednak spełnienie przede wszystkim w rzeźbie sakralnej. Specjalizuje się w niej od ponad 40 lat (ogromna ilość prac w 35 kościołach).

 

Perspektywę obecną wyznaczają abstrakcyjne i metaforyczne kompozycje z połowy lat sześćdziesiątych oraz stacje Drogi Krzyżowej  w Sanktuarium w Pasierbcu; monumentalna, wysoka na 12 metrów, pełna blasku nastawa ołtarzowa „Najświętsza Rodzina – Rodzina Rodzin” odsłonięta i poświęcona w 2008 roku w krakowskim kościele w Nowym Bieżanowie i „Ołtarz Trzech Tysiącleci” (2008) na Skałce w Krakowie.

 

Właśnie za twórczość sakralną, głównie za zaprojektowanie wnętrza katedry w Irkucku, otrzymał (…) Order Komandorii Św. Grzegorza Wielkiego – najwyższe w świecie odznaczenie, przyznawane przez papieża świeckim.

 

- Profesor Kućma jest tytanem pracy. Wstaje o wpół do szóstej. Od rana do wieczora projektuje, komponuje, rzeźbi albo zajmuje się rysunkiem, grafiką, fotografią (ma np. 1500 fotografii z samej Syberii!). Dzień bez rzeźbienia, kształtowania formy – uważa za zmarnowany. – Trzeba zostawić po sobie ślad – mówi. – Żeby nie było przykro umierać ze świadomością, że się zakopało swoje talenty – pisze m.in. o artyście Józef Baran.

 

GALERIA

 

Tekst: Antoni Dobrowolski

 Powrót