Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

ORSZAK TRZECH KRÓLI oraz HERODY 2016


2016-01-19

W tym roku organizatorzy chrzanowskiego ORSZAKU TRZECH KRÓLI zaproponowali liczne modyfikacje. Jedną z najważniejszych była zmiana trasy orszaku, bowiem tym razem trzej biblijni monarchowie przybyli na Plac Tysiąclecia z trzech chrzanowskich parafii, by tam oddać pokłon i złożyć dary Jezuskowi, w otoczeniu kilku tysięcy przybyłych osób.ORSZAK TRZECH KRÓLI

 

Pierwszy orszak wyruszył z parafii pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Kościelcu, na czele którego jechał na koniu król w złotych szatach MELCHIOR ( lek. Ryszard Sobieraj). Drugi orszak uformował się w parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego na Kątach, a poprowadził go król niebieski BALTAZAR ( leśniczy Franciszek Marchaj).

 

Natomiast trzeci orszak wyruszył z parafii pod wezwaniem Matki Bożej Ostrobramskiej na Rospontowej, na czele z królem czerwonym KACPREM ( przedsiębiorca Jan Patejko).Wszyscy Trzej Królowie spotkali się na chrzanowskim Rynku, by tam uformować jeden wspólny orszak i potem uroczyście przejechać na Plac Tysiąclecia. Na scenie pokłonili się Świętej Rodzinie ( Karolina, Szymon i Jasiu Arkitowie) oraz złożyli symboliczne dary: złoto, kadzidło i mirrę. W orszakach jechały konne asysty, bryczki, za którymi podążali liczni mieszkańcy Chrzanowa, śpiewając popularne kolędy. Ruchu pilnowali policjanci jadąc na czele kolumn.Tradycyjnie orszakowi Trzech Króli towarzyszyły niezwykle barwne grupy kolędnicze, biorące udział w XVIII Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych HERODY 2016.

 

Orszak Trzech Króli to największe jasełka uliczne na świecie, organizowane od ośmiu lat w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce i na świecie. Poza Polską ta uliczna parada organizowana jest w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych miastach świata, oczywiście w krajach katolickich. Na czele orszaku warszawskiego jako główny pasterz co roku idzie kard. Kazimierz Nycz. W innych miastach hierarchowie również towarzyszą uczestnikom pochodu. Patronami wydarzenia są w wielu miastach prezydenci i burmistrzowie, oraz marszałkowie województw i starostowie. W inicjatywę publicznego świętowania Bożego Narodzenia i orszaku Trzech Króli włącza się wiele organizacji społecznych, harcerskich i innych.                        

                                                                                     

MOKSiR w Chrzanowie serdecznie dziękuje za pomoc przy organizacji orszaku Trzech Króli parafiom p.w.: Miłosierdzia Bożego na Kątach, Matki Bożej Ostrobramskiej na Rospontowej, Jana Chrzciciela w Kościelcu, Matki Bożej Różańcowej i św. Mikołaja w Chrzanowie, oraz Lokalnej Grupie Działania „Partnerstwo na Jurze", a także Stowarzyszeniu Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie, Pocztowi Krakowskiej Chorągwi Husarskiej z Krakowa, STAJNIOM: „Hucuł" z Sułkowic, „Pod rozbrykanym kucykiem" z Chrzanowa, p. Jana Skawskiego z Młoszowej, p. Rafała Kajtasza z Zatora, p. Artura Luberdy z Poreby Żegoty, p. Jana Wąsika z Liszek i p. Zygmunta Ogiegło z Woźnik.

 

PRZEGLĄD GRUP KOLĘDNICZYCH PO RAZ OSIEMNASTY

 

Aby  zachować tradycyjne formy kolędowania, oraz ratować dawne zwyczaje ludowe od zapomnienia, nie tylko na Ziemi Chrzanowskiej, organizowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie oraz Chrzanowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne,  Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „Herody” – w tym roku po raz osiemnasty.

 

Warto podkreślić, że Narodowy Instytut Dziedzictwa Kulturowego wpisał w ubiegłym roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zwyczaje kolędnicze takie jak: Z Gwiazdą, Z Szopką, Z Turoniem i Herody. Zatem także Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych HERODY, organizowany corocznie w MOKSiR Chrzanów, również znalazł się na tej chronionej liście dziedzictwa kulturowego.

 

W tegorocznym przeglądzie wzięło udział osiem grup kolędniczych:
- kolędnicy Z RAJEM z Rybnej, gmina Czernichów, pow. Krakowski. Występują w Chrzanowie po raz pierwszy. Grupa działa od 2013 roku. Kierownikiem kolędników jest Pan Józef Suchanik, a opiekę nad grupą sprawuje Stowarzyszenie Wokół Rybnej.

 

- HERODY z Tomaszowic, gmina Wielka Wieś, powiat krakowski. Grupa działa przy Zespole Regionalnym TOMASZOWIANIE. Jest tradycyjną grupą kolędniczą z pokolenia na pokolenie. Kierownikiem grupy jest Pani Bożena Habuda, a opiekę sprawuje Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi.

 

- PASTERZE Z KOŹLICY, którzy są częstymi gośćmi na chrzanowkim przeglądzie. W autentyczny sposób kolędują po domach w Koźlicy i okolicach od 1952 roku. Kierownikiem grupy jest Pan Piotr Paluch. Reprezentują gminę Igołomia i Wawrzeńczyce oraz pow. Krakowski.

 

- HERODY z Czajowic, pow. Krakowski.  Kolędują w Chrzanowie po raz trzeci. Kierownikiem grupy jest Pan Mariusz Baran. Opiekę nad kolędnikami sprawuje  Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Czajowic. Grupa kolęduje po domach od 1997 roku.

 

- HERODY z Trojanowic z gminy Zielonki, powiat krakowski, Chodzą po domach od 2011 roku. Reprezentują Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Kierownikiem grupy jest Pan Grzegorz Miroń.

 

- TRZEJ KRÓLOWIE z Trojanowic, gmina Zielonki, powiat krakowski. Tę unikalną formę kolędowania udało się zachować dzięki kierownikowi grupy Panu Szymonowi Pietrzykowi oraz pozostałym czterem Panom. Grupa kolęduje po wsi od 2012 roku.

 

-HERODY Z MODLNICY kolędują w Chrzanowie od 18 lat, czyli od początku istnienia przeglądu. Jest to grupa , która ma wiele sukcesów i osiągnięć.  Występowali także przed papieżem Janem Pawłem II. Zespołem opiekuje się Pan Stanisław Krzęciasz. Reprezentują Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi. Grupa kolęduje nieprzerwanie od 1970 roku.

 

-HERODY z Bolęcina pow. Chrzanowski. Grupą opiekuje się Fryderyk Gąsior. Grupa kolęduje po domach od 2001 r. Patronat nad kolędnikami sprawuje Trzebińskie Centrum Kultury

 

- oraz kolędnicy Z GWIAZDĄ z Luszowic. Grupa powstała w 1998 roku.  Opiekunem jest Pani Urszula Palka. Patronat nad kolędnikami sprawuje Szkoła Podstawowa w Luszowicach. 

 

 

Prezentacjom konkursowym przysłuchiwało się jury w składzie: Agnieszka Oczkowska ( etnolog), Elżbieta Porębska (etnograf) i Aneta Drzewiecka ( teatrolog i reżyser), które oceniało tradycyjność tekstów, stroje, rekwizyty i maski, prezentację  każdej postaci w sposobie poruszania się, w śpiewie i mowie.

 

Jury ostatecznie postanowiło przyznać cztery wyróżnienia dla następujących zespołów ( pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł.): HERODY z Tomaszowic, PASTERZE z Koźlicy, TRZEJ KRÓLOWIE z Trojanowic i HERODY z Modlnicy.

 

Ponadto przyznano specjalne wyróżnienia dla odgrywanych postaci oraz za zestaw tradycyjnych okolędowań ( statuetki okolicznościowe i nagrody pieniężne w wysokości 100 zł.) dla: HERODÓW z Tomaszowic za stroje, dla HERODÓW z Modlnicy za tradycyjne okolędowania, PASTERZOM z Kozlicy za przywrócenie kolędy z trzema królami.

 

Natomiast nominację do udziału w XIX Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu otrzymali kolędnicy Z GWIAZDĄ z Luszowic.

 

Trzy równorzędne nominacje do udziału w „Góralskim Karnawale” w Bukowinie Tatrzańskiej otrzymały następujące zespoły: HERODY z Czajowic, HERODY z Trojanowic i HERODY z Bolęcina.  Nominowane zespoły otrzymały ponadto pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz nagrody pieniężne w wyskokowi 300 zł.

 

Tekst: A.Dobrowolski
 


GALERIA  

Powrót