Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

POEZJA KOCHA MUZYKĘ


2015-05-13

W ostatni piątek kwietnia, klub Stara Kotłownia, wypełnił się sympatykami poezji Katarzyny Miarczyńskiej. Strofom wierszy, czytanym przez autorkę, towarzyszyły ballady śpiewane przez Piotra Kłeczka. Licznie zebranych tradycyjnie powitała ciepło Jolanta Kupiec – prezes Grupy Twórczej CUMULUS.To właśnie miejsce ukochali  poeci z CUMULUSA, wyznaczając sobie spotkania w piątkowe popołudnia. Wierszom zawsze towarzyszy muzyka, bo jest ona bardzo kompatybilna z poezją, jest jej dopełnieniem i miłością.
Tak też było i tym razem. Liryczne wiersze Katarzyny Miarczyńskiej, muzyką,  głównie Jaromira Nohavicy,  przeplatał Piotr Kłeczek – chrzanowski pieśniarz i gitarzysta.

 

Katarzyna Miarczyńska, jak pisze o sobie, urodziła się złocistą jesienią i dlatego lubi zatapiać stopy w liściach i moknąć w deszczu. Jest kobietą w podróży między ludźmi, pracą a miejscowościami. Wciąż potrafi się zachwycać. Jej wiersze są bardzo liryczne, dotykają spraw bardzo osobistych, wręcz  intymnych, nie stroni także od tematyki społecznej, wyrażając poetycko swój bunt przeciwko niesprawiedliwości świata.

  

Jest absolwentką na WSP TWP w Warszawie i podyplomowego Studium Logopedii i Glottodydaktyki w Katowicach. Czasami udaje się jej pracować, ostatnio nawet intensywnie i bez przerw w przedszkolu. Jest laureatką wielu konkursów poetyckich, jej wiersze znalazły się w kilkunastu antologiach i czasopismach literackich. W 2007 roku wydała tomik poetycki „Na kocich łapach”, nakładem MOKSiR Chrzanów.

 

Natomiast Piotr Kłeczek od 1989 roku związany jest z Klubem Pod Jaszczurami w Krakowie, występował w recitalach m.in. z Leszkiem Wójtowiczem, Marcinem Dańcem. Jest także inicjatorem spektakli teatralnych opartych na tekstach poetyckich. To także autor tekstów, kompozytor, miłośnik grzybobrania, żeglarstwa, nurkowania oraz surfcastingu. Laureat ogólnopolskich festiwali:

 

XVI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Amor sprawił" (2008), - III nagroda
XVII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Jastrzębskie śpiewania" (2009) - wyróżnienie
XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Jastrzębskie śpiewania" (2010) - III nagroda
XX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Kwiaty na kamieniach" (2011) – wyróżnienie.
Po sporej dawce wierszy i muzyki przyszedł czas na gratulacje i kwiaty. Wielbiciele poezji Katarzyny Miarczyńskiej i talentu muzycznego Piotra Kłeczka ustawili się w długiej kolejce, by podziękować za spotkanie.

 

GALERIA  

 

Tekst i foto Antoni Dobrowolski

 
 

Poniżej prezentujemy jeden z najnowszych wierszy poetki:

Z tamtych lat
Pożółkła fotografia
nieśmiały uśmiech w bzach
chowała moja babcia
Dziadek w mundurze wojskowym
spoglądał poważnie

Kochali się zwyczajnie
cynamon świątecznych dni
codziennie kawa
kuchenny stół
osobny świat
rozkwitał w porze obiadu

Działkowy raj Huty
dorodne śliwki i gruszki
biegały dzieci
maciejka pachniała
muzyką graną przez świerszcze

Miłość zwyczajnych ludzi
z kryształowej cukiernicy
podjadaliśmy kostki
została pamięć
i siła by żyć...

 

 

Katarzyna Miarczyńska
Powrót