Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Anioły i katedry


2012-12-10
W anielskim nastroju, pierwszego dnia grudnia, otwierana była kolejna wystawa w MOKSiR-owskiej galerii „Na Styku”. Licznie przybyłych na wernisaż witały obrazy, o tematyce prowokującej do osobistych przemyśleń i refleksji – oraz ich autor, Stanisław Wywioł.

Nagie postacie „upadłych aniołów”, przygwożdżonych do ziemi skrzydłami, w symbolicznej formie opowiadały o ludzkich, zmiennych  losach.  Bowiem, czy jest człowiek, któryby nie upadł, choć raz, pod ciężarem problemów, które go przerosły. Ale przecież zawsze są pod ręką skrzydła, tylko trzeba je znaleźć i znowu założyć – zdaje się mówić artysta, przez swoje dzieła. Ten przekaz był czytelny i szczególnie  potrzebny na nadchodzący  czas, tak intensywnie zachęcający do głębszego zastanowienia się nad sobą i własnym życiem.  

 

Przybyłym na wystawę zorganizowano jeszcze jedną niespodziankę, wizytę w galerii „Na Piętrze”,  ponieważ artysta udostępnił  również  obrazy, na których uwiecznił „sielskie i anielskie” dzieciństwo swoich dzieci – Ani, Kuby i Bartka. Tutaj panował zupełnie inny nastrój, wygenerowany intensywnymi czerwieniami, żółciami i granatami. Świat dziecięcych zabaw, beztroski, ale także pierwszych smuteczków, został zapisany po mistrzowsku – widać w artyście jego wewnętrzne dziecko ciągle żyje i ciągle się temu światu po dziecięcemu przygląda i ciągle bezustannie się dziwi i zachwyca. 

 

Artystę, podczas wernisażu, dzielnie wspierała najbliższa rodzina - trójka dzieci i piękna żona Zofia, również  absolwentka krakowskiej ASP, uprawiająca malarstwo sztalugowe, grafikę, a także projektowanie witraży i projektowanie graficzne. Mieszkają w urokliwym miejscu pod Olkuszem, w ogromnym domu, którego większość przestrzeni zajmują dwie pracownie. Wszędzie jest pełno obrazów, skończonych i co dopiero zaczętych. To jest dom wypełniony obrazami po brzegi, włącznie z kotłownią – bo już się nie mieszczą. To jest dom wypełniony gościnnością i przyjazną atmosferą do rozmów o twórczych pasjach, o malarstwie, o malarzach – przetykanych łyczkami smacznej kawy, osobiście parzonej  przez panią domu.

 

Gorąco Państwu zatem polecamy tę wystawę, którą będzie można oglądać w galeriach – „Na Styku” i „Na Piętrze” chrzanowskiego MOKSiR-u do 25 stycznia 2013 r.

 

Stanisław Wywioł - urodził się w 1961 roku w Rudzie Śląskiej. W latach 1982-84 studiował w PWSSP we Wrocławiu, a następnie w latach 1985-88 w krakowskiej ASP, w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Rodzińskiego i w Pracowni Rysunku prof. Zbyluta Grzywacza. Dyplom w 1988 roku. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki 1988/89. W 2001 r. odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia, w 2006 r. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2010 r. Srebrnym medalem za długoletnią służbę. Jest laureatem Olkuskiej Nagrody Artystycznej 2004 za całokształt twórczości. Od 1998 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zdobył wiele nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych.
Ma na koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za zagranicą. Jest autorem oprawy plastycznej (obrazy, grafiki, rysunki) do albumu "W Jego ranach jest nasze zbawienie" autorstwa abp. Damiana Zimonia.
Jego prace znajdują się w zbiorach galerii oraz w kolekcjach prywatnych w Australii, Austrii, Danii, Izraelu, Kanadzie, Niemczech, Norwegii, Francji, Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech i w Watykanie.
 

Antoni Dobrowolski

 

 

 

GALERIAPowrót