Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Koncert zespołu EDER


2015-04-16

Komplet słuchaczy zgromadził koncert zespołu EDER, który odbył się 11 kwietnia w klubie STARA KOTŁOWNIA MOKSiR Chrzanów.W MOKSiR – owskiej,  byłej kotłowni, jak się okazuje nadal jest gorąco, ale już nie od węgla i koksu, ale od poezji i muzyki. To właśnie tutaj spotykają się poeci z CUMULUSA i tutaj organizują swoje wieczory poezji okraszone muzyką, tutaj też koncertują zespoły młodej fali.

 

          Właśnie, w ramach  cyklu MUZYKA MŁODYCH, wystąpił ostatnio w STAREJ KOTŁOWNI zespół EDER, którego koncert był udanym powrotem na chrzanowską scenę, ale już  pod zmienioną  nazwą. Koncert był  szczególny z dwóch powodów. Po pierwsze klub  był  pełen fanów zespołu, a byli to ludzie w różnym wieku. Po drugie był to pierwszy koncert tej grupy, przed chrzanowską publicznością, od czasu zmiany nazwy. Ostatni ich koncert, w tym klubie, miał miejsce blisko dwa lata temu, gdy jeszcze jako Sad Wednesday zdobywali serca chrzanowskiej publiczności.

 

          Swoim fanom przypomnieli  mix utworów, które wykonali przez ponad cztery lata działalności. Łącznie chłopcy z EDERU zagrali 26 piosenek, wśród których znalazły się ich własne kawałki i kilka pożyczonych od muzyków z zespołu SZTYWNY PAL AZJI. Tak się składa, że wokalista EDERU, Maciek Nowak, jest synem wokalisty „Sztywnych” – Leszka Nowaka. Młodzi muzycy przypomnieli więc kilka „hiciorów”, swoich starszych kolegów, we własnej, interesującej interpretacji. Nie zabrakło więc takich szlagierów, jak: SPOTKANIE Z…, NASZE REGGE, SPÓŹNIŁEM SIĘ, czy  największego przeboju zespołu – WIEŻA RADOŚCI,  WIEŻA SAMOTNOŚCI, który uzyskał w 2014 roku pierwsze miejsce w Polskim Topie Wszech Czasów radiowej Trójki. Dzień później Jarek Kisiński zapowiedział trasę koncertową „Pierwszy skład zespołu Sztywny Pal Azji gra pierwszą płytę Europa i Azja”. W lipcu 2014 roku ukazał się singiel promujący trasę o tytule „Na moim strychu”. Utwór ten zaśpiewał Leszek Nowak.

 

Fakt, że EDER zaprezentował znane utwory SZTYWNEGO PALA AZJI, wcale nie oznacza, że  młodzi muzycy nie potrafią śpiewać swoim głosem i sercem.  Należy bowiem zauważyć, że większość  piosenek, jakie wykonują, jest ich autorstwa – sami piszą teksty i sami komponują muzykę, wyrażając tym sposobem swoje egzystencjalne  lęki i obawy.

 

W piosence POLITYKA  np. – śpiewają: „ rozrywa cię na pół kiedy słuchasz, że wszystko źle. Prawi, lewi i środkowi o swoje racje kłócą się. Mają wielkie plany, przynajmniej taki oficjał jest. A ty siedzisz i oglądasz te bzdury”. Natomiast  w utworze SZCZĘŚCIARZ ogłaszają światu, że: „ nakarmiłem się swoimi marzeniami, kilka złotych myśli w duchu mam.  Przejdę ten świat swoimi ścieżkami. Ułożyłem już w mojej głowie plan”. W jeszcze innym kawałku pytają  głośno: „ kto powie mi, za co umiera dziś, za którąś granicą, człowiek niewinny? Czy ktoś podpowie mi, w którą stronę iść? Kiedy tak duszno i czas jakiś inny”.

 

Licznie zebrani w klubie słuchacze nagradzali swoich idoli gromkimi brawami, dopominając się bisów, a muzycy nie dawali się długo prosić, tylko kolejnymi utworami raczyli rozentuzjazmowany
tłum  fanek i fanów. Koncert prowadził Antoni Dobrowolski , który piosenki EDERU przeplótł kilkoma wierszami, aby dać krótki oddech zespołowi i chwilę poetyckiej ciszy dla przepełnionych decybelami uszu, sympatyków rocka.
Obecnie zespół EDER tworzy  piątka młodych muzyków: Maciek Nowak - wokal, gitara, Kacper Matusiak - gitara, Paweł Zając - bas, Konrad Ściebur – klawisze i Kuba Prusakiewicz - perkusja. 

 

Tekst: Antoni Dobrowolski

 

IDEALNY ŚWIAT
Miliardy świecących słońc
rozpala mnie każdego dnia
Nade mną głucha toń
Spokojny mogę być
już tylko w snach
Ref. Idealne życie, idealny świat
idealny człowiek, który jest w każdym z nas
Uśmiecham się do ludzi
Choć wielu z nich rani mnie
W tym mieście każdy się łudzi
Że lepszym będzie następny dzień
Chciałbym wiedzieć czym jest miłość
Za wszelką cenę dowiem się
To wszystko przecież mi się śniło
To był straszny sen…

 

Tekst - EDER


GALERIA


 
 
Powrót