Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Przegląd twórczości artystycznej seniorów w chrzanowskim MOKSiR


2012-11-28
17 listopada br., grupy śpiewacze, twórcy amatorzy, koła gospodyń wiejskich prezentowały się na scenie w chrzanowskim domu kultury podczas „Przeglądu twórczości artystycznej seniorów”. Repertuar był bardzo zróżnicowany.

Fot.: Jan Smółka

 

Publiczność mogła usłyszeć znane melodie w zupełnie innych aranżacjach, pojawiały się pieśni ludowe czy twórczość poświęcona urokom Chrzanowa.

 

Nie tylko muzyka prezentowana była przez artystów pojawiających się na scenie. Wśród występujących byli także poeci. Przykładem może być pan Franciszek Kaniaburka, który wiersze, fraszki i piosenki pisze od wczesnej młodości. – Zawsze lubiłem język polski i nigdy nie miałem kłopotów z tym przedmiotem. Rymowane utwory pisze od wielu lat. Różne koła i organizacje proszą mnie o napisanie dla nich rymowanych utworów. Siadam i piszę, bo mnie to nie sprawa trudności – mówi Pan Franciszek. Występy na scenie go nie stresują, wręcz przeciwnie, lubi prezentować swoją twórczość publiczności. Takich artystów podczas tego przeglądu nie brakowało. Świetnie bawili się zarówno twórcy jak i publiczność, która nagradzała artystów brawami, śpiewała wspólnie z nimi niektóre piosenki.


Prezentacje sceniczne oceniało jury w którym zasiedli etnograf Agnieszka Oczkowska oraz muzyk Jerzy Ziegler. Jurorzy zwracali uwagę na jakość wykonania, poprawność, opanowanie tekstów czy zachowanie sceniczne. Występujący zaskakiwali nietypowymi interpretacjami niektórych utworów jak choćby pieśni ludowych przy akompaniamencie gitary. Na Agnieszce Oczkowskiej niezmiennie ogromne wrażenie robi twórczość literacka. – Zawsze jestem zaskoczona humorem i ilością prezentowanych tu tekstów literacki, wierszyków – mówi i dodaje – Najważniejsze, że jest w tym zawarta ogromna radość z życia, a o to przecież chodzi.


Na przegląd do Chrzanowa przyjechały grupy z całej Małopolski. Oprócz scenicznych prezentacji przygotowano wystawę prac artystycznych. Zaprezentowano na niej m.in. rzeźby i rękodzieło. Zachwycały zwłaszcza pięknie wykonane swetry, serwety czy ozdoby z włóczki i nici. W robótkach ręcznych specjalizuje się Władysława Wojnar z Pogorzyc, która pięknie szydełkuje i robi na drutach. – Prawie od szkolnych lat wykonuje robótki ręczne. W czasach kryzysu specjalizowałam się w swetrach, które przerabiało się na inne. Dziś  szydełkuję – zdradza Władysława Wojnar.


Kilkugodzinny przegląd twórczości seniorów zakończył się oczywiście przyznaniem nagród. W kategorii wokalnej pierwsze miejsce przypadło zespołowi „Tęcza” z Ośrodka Kultury w Brzeszczach, w kategorii literackiej najlepszy okazał się pan Zbigniew Tomski z Grupy Twórczej „Cumulus” w Chrzanowie, a w kategorii teatralnej Józefa Brzezoń z zespołu „Mirowanie”. 

SA

 

 

 

GALERIA

 Powrót