Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Rycerskie Lato dobiegło końca


2014-08-28

Seanse kinowe oraz zajęcie na basenie cieszyły największym powodzeniem podczas akcji letniej organizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.Jak wskazuje nazwa tegorocznej akcji – Rycerskie Lato z MOKSiR jej uczestnicy poznawali również tradycję i kulturę średniowiecznej Europy.  Dzieci wzięły udział w rycerskich turniejach sportowych o Złotą Podkowę. Uczyły się także dawnych tańców dworskich, poznawały piękno ówczesnej muzyki, atmosferę tamtych balów, etykietę dworską, a także honorowy kodeks rycerski. Nie zabrakło również warsztatów dawnego rzemiosła, podczas których uczestnicy zajęć uczyli się tkania na krosnach, lepienia z gliny naczyń używanych w dawnym gospodarstwie domowym, czy poznawania podstaw wikliniarstwa, a także wykonywania broni i elementów zbroi, by potem wykorzystać je podczas rycerskich turniejów o Złotą Podkowę. Oczywiście zajęcia były bezpieczne, ponieważ miecze, czy topory wykonywane były z miękkich, plastikowych materiałów, które gwarantowały dobrą zabawę.
Poznane w trakcie warsztatów umiejętności były bardzo przydatne na wielkim balu rycerskim, podczas którego nie zabrakło dawnych tańców, walk rycerskich o białogłowę oraz licznych konkursów z nagrodami. 
 
Ważnym elementem tegorocznych wakacji z MOKSiR były  wycieczki  rycerskim szlakiem, które powiodły chętnych  do zamków w Mosznej,  Rogowie,  Ogrodzieńcu, Czorsztynie, Nidzicy, Chęcin i Lipowca. Pierwszy zamek zachwycił dzieci bajkowym wyglądem, wytwornymi pokojami i niezwykłą historią jego właścicieli - bogatej rodziny Wincklerów. Natomiast w zamku w Rogowie Opolskim, który jest obecnie własnością Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu,  dzieci zwiedziły wystawę poświeconą historii książki, a także zapoznały się z najcenniejszym zbiorami bibliotecznymi: starodrukami, rękopisami, grafikami i zabytkowymi mapami. Pierwszy rycerski szlak zakończył się pobytem na Górze św. Anny, gdzie młodzi wycieczkowicze zwiedzili sanktuarium. Podziw młodych wycieczkowiczów wzbudziła też perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, a także niezwykły gród na Górze Birów. Zapewne długo w pamięci pozostanie wycieczka  do uroczych zamków w Czorsztynie i Nidzicy, połączona z rejsem statkiem po malowniczym, sztucznym jeziorze, utworzonym na Dunajcu  w 1997 roku. Udany był też wypad w Góry Świętokrzyskie, których symbolem jest między innymi królewski zamek w Chęcinach, wzniesiony w XIII wieku za panowania  Władysława Łokietka. Dzieci zwiedziły także zabytkowy pałac starosty Bidzińskiego w Podzamczu Chęcińskim, gdzie powstaje Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne. Niezapomniana zapewne będzie  rycerska uczta na zamku Lipowiec, połączona ze zwiedzaniem skansenu i pieczeniem kiełbasek.
 
Tradycyjnie w programie znalazła się wakacyjna oferta kina „Sztuka”. Młodym kinomanom zaoferowano  m.in. filmy: Turbo, Muppety, Ratunku jestem rybką, Przygoda małpki Sai, czy Don Kichot. W Chrzanowie. Kino Sztuka odwiedziło podczas wakacji  ponad 1000 dzieci.
 Powrót