Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

III Średniowieczny Jarmark Mikołajski


2014-07-04

W ostatnią niedzielę czerwca br. odbył się III ŚREDNIOWIECZNY JARMARK MIKOŁAJSKI, zorganizowany przez Muzeum w Chrzanowie.Przenieśliśmy uczestników w czasy  przełomu XIV/XV w. Na terenie pięknego dawnego dworskiego parku Starzeńskich można było zobaczyć historyczne namioty, warsztaty rzemieślnicze, na kramach rękodzielnicy prezentowali ciekawe przedmioty. W obrębie obozowiska odbyły się  turnieje: konny, pieszy i łuczniczy. Nad przebiegiem tychże czuwało Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej wraz z Grupą konną „Dextrarius”. Turniej konny pokazał kunszt i umiejętności zbrojnych rycerzy oraz wprowadził w historię turniejów średniowiecznych. Rycerze zaprezentowali swoją sprawność podczas gonitwy do pierścienia. Jak bywało w zamierzchłych czasach pokazali Kat z Inkwizytorem. Każdy śmiałek mógł spróbować sam, jak „miło” było być skazańcem w tamtych czasach.

 

Dawne rzemiosło zawsze cieszyło się dużym zainteresowaniem naszych gości.  W tym roku zapewne zainteresował odwiedzających unikatowy odtworzony zgodnie z rzemiosłem warsztat powroźnika - rzemieślnik bez którego, niegdyś w życiu codziennym, nie można było się obejść. U nas gościł pasjonat Marek Skubisz.  Przyjechał do nas inny pasjonat, tym razem gliny i koła garncarskiego, Paweł Wierzbic, który swoich pomocników w trakcie Jarmarku pasował na ucznia garncarza. Unikatowa pracownia  średniowiecznego kowala to także nie lada gratka dla wszystkich przybywających na  tegoroczny Jarmark. Kto miał siłę, ten mógł spróbować swoich możliwości obróbki  metalu rozgrzanego pod okiem kowala Marcina Kabacińskiego. Nasi rzemieślnicy są ludźmi wielkiej pasji, co w spotkaniu z nimi dało się  odczuć. Ogromna wiedza o swoim zawodzie była przez nich przekazywana wszystkim chętnym, którzy ich odwiedzili na terenie naszej osady średniowiecznej.

 

Zaprezentowane zostały także sokoły i inne ptaki drapieżne, z użyciem których polowano od najdawniejszych czasów.
 Piknikowi towarzyszyły liczne konkursy, tańce i zabawy dla najmłodszych i tych gości troszkę starszych, m.in. była pracownia skryby średniowiecznego, gdzie pisano kaligrafią dokumenty potwierdzające udział w Jarmarku oraz pokaz czerpania papieru.

 

Średniowieczna gra terenowa była dobrą okazją do zapoznania się najmłodszych z historią średniowieczną regionu.
Ponadto odbyły się wykłady wraz z prezentacją  Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego, pokaz średniowiecznych obiektów sakralnych ziemi chrzanowskiej oraz przedstawienie szlaków turystycznych i przyrodniczych zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów, degustacja  potrawy regionalnej: Ziemniaki po Cabańsku.

 

Niestety wieczorna burza zakłóciła przebieg imprezy, przez co nie udało się zaprezentować  ostatniego punktu programu, bitwy o Chrzanów. Niemniej jednak mamy nadzieję, iż wszyscy nasi goście świetnie się bawili i na długo jeszcze pozostaną nam w pamięci „średniowieczne wydarzenia” na ziemi chrzanowskiej.


Projekt dofinansowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 - małe projekty, z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

GALERIA  Powrót