Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

„Vocalis” zwycięzcą VIII Wielopokoleniowego Przeglądu Chórów


2012-10-29
Osiem chórów zaprezentowało się podczas ósmej już edycji Wielopokoleniowego Przeglądu Chórów, który w miniony weekend odbył się w chrzanowskim domu kultury. Przegląd na stałe wpisał się już w muzyczny kalendarz imprez powiatu chrzanowskiego.  Co roku przyjeżdżają tu chóry z regionu i nie tylko.

W tym roku przegląd rozpoczął się od wykładu na którym  uczestnicy i goście przeglądu mieli okazję zlokalizować m.in. mięsnie oddechowe, które tak bardzo przydają się przy śpiewaniu. Pomogła w tym przewodnicząca jury konkursowego profesor Iwona  Wiśniewska – Salamon. W przystępny sposób przybliżyła tajniki dobrej emisji głosu. Chrzanowski przegląd to impreza wyjątkowa także z innego względu. Można tutaj zobaczyć i posłuchać chórów, które  istnieją kilkadziesiąt  lat, jak choćby chrzanowski chór „Żaby”. Prezentują się także grupy, o krótkiej historii, przykładem może być  choćby  grupa „Ad Hoc” z chrzanowskiego osiedla Kąty. – Ten  przegląd jest pod tym względem niezwykły, że przyciąga różnorodne grupy. Owocuje to nie tylko spotkaniem, ale przede wszystkim wymianą doświadczeń. Wielopokoleniowość jest jego ogromną zaletą – mówi  Iwona Wiśniewska – Salamon przewodnicząca jury konkursowego. Każdy z chórów prezentujących się na scenie sali teatralnej moksir mógł podczas przeglądu zaśpiewać kilka utworów. Repertuar była bardzo różnorodny, bo rozbrzmiały tu pieśni staropolskie, religijne , a nawet standardy muzyki klasycznej i rozrywkowej. Jak się okazuje, często to właśnie dobór repertuaru decyduje o powodzeniu grupy śpiewaczej. Z obserwacji przewodniczącej jury konkursowego wynika,  że najczęstszym błędem popełnianym przez dyrygentów jest zły dobór pieśni. – To jest główny błąd jaki popełniają dyrygenci. Repertuar trzeba dobrać  do możliwości wokalnych grupy, ale także miejsca wykonywania tych pieśni. Zupełnie inaczej zabrzmią one w kościele niż w wytłumionej sali gdzie słychać każdą nutkę – tłumaczy Wiśniewska – Salamon. Świetnie poradziła z tym dyrygentka trzebińskiego chóru „Vocalis”,  który swoim występem oczarował zarówno jury jak i publiczność zdobywając Grand Prix ósmego przeglądu chórów. „Vocalis” istnieje od dwóch lat przy parafii w Trzebini – Sierszy.  Wygrywając chrzanowski przegląd zaistniał wśród szerszej publiczności, zdobył uznanie i czek na tysiąc złotych. - Zwycięstwo to dla nas ogromna radość i satysfakcja. Przyjeżdżając tutaj nie liczyliśmy na nagrody. Ogromną przyjemnością było zaśpiewać na scenie i to jeszcze dla publiczności, która w dużej  mierze też śpiewa. Oczywiście ogromnie się cieszymy z wygranej - mówi Katarzyna Nowacka dyrygentka „Vocalis”.  Wyróżnienie w kategorii chórów młodzieżowych otrzymała grupa wokalna „Ad Hoc” z Chrzanowa, natomiast wśród zespołów dorosłych wyróżniono chór mieszany „Milenium” z Trzebini . Wszyscy wykonawcy mogli liczyć na dyplomy i statuetki.  Na kolejne edycje przeglądu gości i wykonawców zaprosiła wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Teresa Wojciechowska, przypominając, że zbliżamy się do jubileuszowej dziesiątej  edycji przeglądu.
(SA)

 

 

GALERIAPowrót