Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

Wykaz relacji

RSS

Unikalne zdjęcia na pasażu


2014-05-26

„Fotografie bez cenzury” to tytuł wystawy, jaką można oglądać na pasażu za Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. Ekspozycja została wypożyczona z warszawskiego IPN-u.Fotografie zebrano i po raz pierwszy pokazano razem w 2009 roku, z okazji obchodów Roku Kultury Niezależnej. Wcześniej, jeśli były drukowane, to głównie w zagranicznej prasie lub podziemnych wydawnictwach.  Można na nich zobaczyć ludzi opozycji w z okresu Solidarności i Komitetu Obrony Robotników. Na fotografiach pojawiają się nie tylko znane twarze. Są także anonimowi dziś uczestnicy demonstracji i strajków organizowanych w tamtych latach.


– Zachęcam do czytania podpisów pod każdą z fotografii. Są tam wspomnienia autorów zdjęć dotyczące momentu, w którym je robili – mówi Kamil Bogusz z chrzanowskiego muzeum. 


Dzięki tym podpisom jeszcze bardziej można poczuć klimat tamtych czasów. Pomaga w tym fakt, że zdjęcia są czarno-białe. Dziś trudno uwierzyć, że wiele z tych zdjęć autorzy zobaczyli dopiero po długim czasie od wykonania fotografii , bo rolki z filmami przemycano za granicę lub ukrywano przed Służbą Bezpieczeństwa.


Ekspozycję zorganizował Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji wraz z Muzeum w Chrzanowie. Inicjuje  ona lokalne obchody 25- lecia odzyskania wolności  pod hasłem „Droga Polski do wolności” . Zorganizowano także konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów dotyczący tej tematyki. Pierwszy etap odbył się 23 maja, finał zaplanowano na 6 czerwca. Tego dnia na Placu Tysiąclecia odbędzie się duża impreza plenerowa, na której wystąpią artyści rockowi. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Lombard.

 

GALERIA  

 

(as)
Powrót