Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

RZECZY NIEWAŻNE, WYDARZENIA BŁAHE. MALARSTWO JACKA RYKAŁY

RSS
Termin: 6 kwietnia - 10 maja 2018
Godzina:
Miejsce: MOKSiR, "Galeria na Styku", ul. Broniewskiego 4
Wstęp: Bezpłatny

RZECZY NIEWAŻNE,WYDARZENIA BŁAHE - wystawy obrazów wybitnego artysty malarza, poety, dramaturga i reżysera -  prof. Jacka Rykały. Wystawa potrwa do 10 maja 2018r. 

Informacje o artyście :  

JACEK RYKAŁA ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Grafiki w Katowicach. Jest profesorem zwyczajnym. Na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prowadzi Pracownię Malarstwa. Jest malarzem, poetą, dramaturgiem i reżyserem. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Francji, USA, Norwegii, Czechach, na Węgrzech, na Słowacji, we Włoszech i w wielu innych krajach. Uczestniczył w kilkuset wystawach sztuki na całym świecie. W latach 1990 – 1998 jego twórczość była prezentowana na wszystkich najważniejszych targach sztuki na świecie. W roku 2002 jako pierwszy żyjący artysta polski miał wystawę retrospektywną w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. .Jego prace znajdują się w zbiorach min: Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w Stadtmuseum Dusseldorf, w kolekcji Volker Feierabendt przeznaczonej dla Sprengel Museum w Hanowerze, w wielu Muzeach miejskich oraz w kolekcjach prywatnych w kilkudziesięciu krajach świata. Od roku 2005 zajmuje się także teatrem, gdzie reżyseruje własne sztuki. Rok 2005 - „ Dom przeznaczony do wyburzenia” Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach ( prapremiera). Spektakl był prezentowany w tym samym roku na Festiwalu Polskich Prapremier w Bydgoszczy, a także w Sali Głównej Muzeum Narodowego w Krakowie. Rok 2007 – „ Mleczarnia „ (prapremiera) Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Spektakl nagrany i wyemitowany przez TVP Katowice 2013 Rok 2012 – „ Chłodne poranki”( prapremiera) Teatr Zagłębia w Sosnowcu. W roku 2016 Wydawnictwo Śląsk wydało książkę pt. „ Rzeczy nieważne , wydarzenia błahe” z tekstami literackimi artysty.

 Jego twórczość była wielokrotnie analizowana i opisywana w artykułach , opracowaniach, pracach magisterskich etc. Stała się też powodem powstania jedenastu filmów telewizyjnych zrealizowanych przez TVP Warszawa, TVP Kraków, TVP Katowice i Canal+. Ostatni film dokumentalny o twórczości artysty zrealizowała Beata Netz w roku 2016 pt. „Żółte światło pustych miejsc" dla TVP Kultura. Artysta otrzymał też Srebrny Medal Gloria Artis.

 

ZAPRASZAMY !  

 

 

 


< powrót