Miasto Chrzanów Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach prosto na Twoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera
KATEGORIA
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dla seniorów
Edukacja
Festiwale
Film
Gry / turnieje
Koncerty
Konkursy
Obchody
Prezentacje
Rozrywka
Spotkania
Teatr
Warsztaty
Wycieczki
Wykłady / prelekcje
Wystawy

WSZECHNICA CHRZANOWSKA: HISTORIA KLUBU INTELIGENCJI KATOLICKIEJ W CHRZANOWIE NA TLE RUCHU KLUBOWEGO W POLSCE

RSS
Termin: 9 października 2017
Godzina: 17:00
Miejsce: Biblioteka, Sala konferencyjna, ul. Broniewskiego 10C
Wstęp: bezpłatny

Wykład dr Agnieszki Przewłoki pracownika Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach, autorka książki: Kluby Inteligencji Katolickiej w województwie katowickim 1956–1989, wyd. w 2016 r.
Wszechnica Chrzanowska połączona z promocją książki.

 

Powstanie i zarejestrowanie NSZZ „Solidarność” w wyniku porozumień sierpniowych obudziło dążenia do powoływania nowych stowarzyszeń z istniejącego od 1956 r. nurtu Klubów Inteligencji Katolickiej oraz kręgów związanych z redakcją „Tygodnika Powszechnego” – głównego czynnika kształtującego opinię katolików świeckich. Wśród przeszło czterdziestu powstałych w Polsce w latach 1980–1981 Klubów Inteligencji w październiku 1981 r. został powołany Klub w Chrzanowie.
Chrzanowski KIK, w pełni utożsamiający się z nurtem kikowskim w Polsce, od początku odznaczał się pewnymi indywidualnymi cechami. Jako jeden z nielicznych wybrał sobie inną nazwę: Chrzanowski Klub Katolików – jako podkreślenie swojej otwartości na wszystkie warstwy społeczne, szczególnie robotników. Na tle innych KIK-ów odróżniał się też odejściem od statutowego podziału na członków zwyczajnych i uczestników.
Na spotkaniu zostanie przybliżona sylwetka organizatorów chrzanowskiego Klubu: ks. prałata Zbigniewa Mońki oraz Zbigniewa Szuty. Równie ważne będzie przybliżenie działalności Klubu w ciągu pierwszych 6 lat, tj. w warunkach PRL –poruszanych tematów, zrealizowanych dzieł, w tym wyjątkowej – na tle innych KIK-ów – dziecięcej grupy teatralnej „Arka Pana”, działającej w ramach sekcji rodzin.
Autorka opowie również, jak wyglądała kontrola władz wojewódzkich nad tą grupą stowarzyszeń katolickich oraz jak realizowano ją w Chrzanowie.

 

 

Nota o autorze
Agnieszka Przewłoka (ur. 1976), absolwentka historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz teologii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, dr historii Uniwersytetu Śląskiego. Autorka artykułów w „Śląskich Studiach Historyczno-Teologicznych” oraz autorka biogramów w słowniku „Konspiracja i opór społeczny w Polsce 1944–1956” i „Encyklopedii Solidarności”. Od 2001 r. pracuje w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie zajmuje się m.in. opracowywaniem dokumentów do wydawnictw źródłowych.

 

 

Wykład połączony z otwarciem wystawy Klub Inteligencji Katolickiej w Chrzanowie.
Wydarzenie w ramach XXXI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Chrzanowie, Trzebini i Libiążu 7-19 października 2017 r. po hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją".

 

ZAPRASZAMY ! Plakat

< powrót